wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Singspiel wg F. Schuberta pt. „Domek trzech dziewcząt” w Wiśniowej

W najbliższą niedzielę tj. 31 lipca 2016 r. Powiat Strzyżowski oraz Gmina Wiśniowa zapraszają na spektakl plenerowy „Domek trzech dziewcząt" wg Franza Schuberta w wykonaniu artystów Studia Operowego „Halka" WDK w Rzeszowie


Spektakl rozpocznie się w niedzielne popołudnie o godzinie 17:00. na scenie plenerowej Zespołu Parkowo - Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej. Przedstawienie singspielu Schuberta „Domek Trzech Dziewcząt" w wykonaniu artystów Studia Operowego „Halka" WDK w Rzeszowie to spektakl z dziedziny teatru muzycznego. Akcja rozgrywa się w Wiedniu w 1826 roku.


Rzeszów, choć posiada orkiestrę symfoniczną i salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego, nie dorobił się jeszcze własnego teatru muzycznego. Takie próby, zresztą bardzo udane, podejmowane były tuż po II wojnie światowej, zarówno w Teatrze im. W. Siemaszkowej, jak i Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie w latach 1952-1966 prężnie działało Studio Operowe. Tę lukę - braku w Rzeszowie własnego teatru muzycznego - wypełniała przez wiele dziesiątków lat Estrada Rzeszowska, która w sali wspomnianej Filharmonii organizowała comiesięczne spektakle operowe, operetkowe i musicalowe, przy ogromnym aplauzie rzeszowskiej publiczności. I oto po pół wieku, 50 lat po rozwiązaniu, idea Studia Operowego powróciła.


Od stycznia 2016 roku przy WDK ponownie działa odrodzone Studio Operowe, wzbogacone o nazwę „Halka", na pamiątkę pierwszej premiery Studia w moniuszkowskim dziele o tym tytule. Kierownikiem artystycznym jest Andrzej Szypuła, a wśród członków Studia - cała plejada znakomitych artystów śpiewaków, pedagogów śpiewu, prawdziwych profesjonalistów i zamiłowanych w niełatwej sztuce wokalnej, operowej i operetkowej. Już w 2015 roku pojawił się na scenie rzeszowskiego rynku i w sali widowiskowej rodzimego WDK singspiel wg F. Schuberta pt. „Domek trzech dziewcząt", niezwykle udany i ogromnie życzliwie przyjęty przez publiczność. A już wkrótce - planowana w czerwcu 2016 roku - premiera kolejnego dzieła operowego, tym razem G.B. Pergolesiego pt. „La serva padrona", czyli „Służąca panią".


Na singspiel wg F. Schuberta pt. „Domek trzech dziewcząt" w niedzielę 31 lipca do Zespołu Parkowo - Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej zapraszają oprócz Powiatu Strzyżowskiego i Gminy Wiśniowa, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, OK w Wiśniowej, WDK w Rzeszowie oraz Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej. Wstęp wolny.


[inf. PCKiT Wiśniowa, opr. W. Plezia]

Data dodania: 25-07-2016
liczba wyświetleń: 793

Pozostałe kategorie