wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

„Wiśniowa pachnąca malarstwem” po raz dziewiąty


W poniedziałek 25 lipca 2016 r. o godz. 9. w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie IX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pn. „Wiśniowa pachnąca malarstwem". Plener z udziałem artystów z Polski, Ukrainy i Słowacji trwać będzie do 7 sierpnia 2016 r.


Spotkanie organizacyjne z artystami rozpoczął pomysłodawca pleneru i prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej - organizatora pleneru - Andrzej Szypuła. Przedstawił program pleneru i jego uczestników, którzy już to byli na miejscu lub w najbliższych godzinach i dniach do niego dołączą. Przypomniał, że plener „Wiśniowa pachnąca malarstwem" jest pomyślany także jako spotkanie artystów z polskich i zagranicznych uczelni plastycznych z artystami miejscowymi, których grupa od lat uczestniczy w plenerze. Obecny na spotkaniu wójt gminy Wiśniowa Marcin Kut życzył artystom weny i kondycji twórczej i zapewniał, że pogoda w tym roku dopisze. Organizacyjnie o plenerze wypowiedział się jego kurator dr Łukasz Gil, który pełen tremy, ale w poczuciu obowiązku po dobrych organizacyjnym przygotowaniu zapraszał na kolejne punkty programu. W spotkaniu wzięli także udział gospodarz obiektu, dyrektor Gimnazjum Jerzy Łukasiewicz i dyrektor Ośrodka Kultury w Wiśniowej Władysław Salamon.


XI Międzynarodowy Plener Malarski AD 2016 zapowiada się imponująco. Już 26 lipca o godz. 19. w cyklu „Spotkania ze sztuką" otwarto w Gimnazjum wystawę pt. „Pomiędzy" dwóch młodych uczestników pleneru: Tomasza Barana i Michała Mieszkowskiego. Wystawę można zwiedzać do końca trwania pleneru. Kurator pleneru dr Łukasz Gil zaprasza także na „Spotkanie ze sztuką" we wtorek 2 sierpnia także o godz. 19.


29 lipca w Kaplicy Grobowej Mycielskich w Wiśniowej o godz. 17. będzie można wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu chóru „Collegium Musicum" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Następnego dnia, w sobotę 30 lipca o godz. 14. rozpocznie się w Gimnazjum konferencja naukowa „Pomiędzy formą a kolorem" pod opieka naukową dr Agnieszki Iskra-Paczkowskiej. Kolejny dzień 31 lipca o godz. 17. to zaproszenie na spektakl plenerowy „Domek trzech dziewcząt" na scenie parku Mycielskich w wykonaniu artystów Studia Operowego „Halka" przy WDK w Rzeszowie.


Na czwartek 4 sierpnia na godz. 19. zaplanowano w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej wieczór o Zygmuncie Mycielskim pn. „Arystokratyzm ducha", który opracował i poprowadzi Andrzej Szypuła. Na 6 sierpnia na 17. także w Gimnazjum zaplanowano koncert i wernisaż poplenerowy.


W tegorocznym plenerze bierze udział rekordowa liczba uczestników (31), w tym artyści z Ukrainy i Słowacji oraz z niemal całej Polski. Patronat honorowy nad plenerem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. dr hab. Stanisław Tabisz i Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. Natomiast patronat medialny objęła Telewizja Rzeszów, Radio Rzeszów, Kamerton i Barbizon Wiśniowski.


Partnerami wspomagającymi plenerowe działania są: Województwo Podkarpackie, Gmina Wiśniowa, Powiat Strzyżowski, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne, ICN Polfa SA Valeant w Rzeszowie, Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich i Ośrodek Kultury w Wiśniowej. Zadanie realizowane jest ze środków finansowych Województwa Podkarpackiego, Gminy Wiśniowa, ICN Polfa w Rzeszowie, Banku Spółdzielczego w Strzyżowie oraz Zofii i Ryszarda Wojtkowskich z Podkowy Leśnej.


[Wiesław Plezia]

Data dodania: 27-07-2016
liczba wyświetleń: 1074

Pozostałe kategorie