wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Światowe Dni Młodzieży – Przystanek Strzyżów

W dniach 20-25 lipca 2016 r. w Strzyżowie i Dobrzechowie przebywali pielgrzymi zmierzający na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymi z Ukrainy (50 os.) i z Chin (40 os.) zostali przyjęci pod swój dach przez mieszkańców Dobrzechowa i Strzyżowa. Ich pobyt na ziemi strzyżowskiej stał się okazją do wielu spotkań, uroczystości i imprez. Światowe Dni Młodzieży 2016 - Przystanek Strzyżów, to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, które z pewnością się nie powtórzy. Jedna idea, która połączyła tak wiele różnych środowisk. Z pewnością Strzyżów nie jest już tym samym miastem. Na pewno lepszym!


Program wizyty gości był bardzo bogaty. Każdy dzień rozpoczynał się Mszą św.: w strzyżowskiej Farze, w kościele pw. Św. bpa S. Pelczara i w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dobrzechowie. W ciągu tych kilku dni pielgrzymi zwiedzili rezerwat Prządki, Zamek Kamieniec, skansen „Karpacka Troja", muzeum w Bóbrce, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, podziwiali zabytki ziemi strzyżowskiej i jej najpiękniejsze zakątki. Nie mogło się obyć bez wizyty w parku wodnym CSTR, który dla pielgrzymów zaoferował bezpłatne wejściówki. Każdego wieczoru gromadzili się na strzyżowskim rynku, by wspólnie z mieszkańcami Strzyżowa i okolic modlić się wyrażając to śpiewem, tańcem, gestem.


Czwartkowy wieczór (21.07) należał do grupy wolontariuszy ŚDM skupionych przy strzyżowskiej Farze, którzy pod kierunkiem Magdaleny Maraj przygotowali niezwykle wymowną pantomimę. Kierownictwo muzyczne sprawowała grupa instrumentalno-wokalna z dobrzechowskiej parafii, pracująca wraz z ks. Pawłem Pratko (koordynatorem diecezjalnym). Wykonano także pieśni śpiewane w języku chińskim i po ukraińsku. Na finał odśpiewano wraz z ks. P. Cibą, który przewodniczył modlitwie, Apel Jasnogórski i papieską Barkę, wznosząc w górę ręce z symbolicznymi świecami ŚDM.


Główną częścią piątkowego wieczoru (22.07) był „Koncert Papieski - Misterium Uwielbienia" w wykonaniu zespołu „Wniebodźwięki". Program stworzony specjalnie na tę okazję i zrealizowany przez grupę młodych wokalistów, instrumentalistów ze Strzyżowa oraz z różnych zakątków Polski, których skupili wokół siebie i zachęcili do udziału Jadwiga Patryn Skiba oraz Michał Wolan (znani i uznani artyści młodego pokolenia ze Strzyżowa). To widowisko muzyczne, które przygotowali i poprowadzili w sposób bardzo energetyczny, wręcz brawurowy, bez precedensu w naszym mieście. Miłym wprowadzeniem do koncertu papieskiego były papieskie kremówki przygotowane własnoręcznie przez pracowników DK „Sokół" w Strzyżowie.


Gospodarzami sobotniego przedpołudnia była parafia Dobrzechów. Tutaj po porannej Mszy św. pielgrzymi mieli okazję na skupienie, adorację, spowiedź i krótkie rekolekcje, a potem wyruszyli na Festiwal Młodych na rzeszowskim Podpromiu.


Na niedzielny finał organizatorzy przygotowali wiele atrakcji w ramach Tradycyjnego Strzyżowskiego Jarmarku. Czegóż tam nie było! Bractwo rycerskie z niezwykłymi pokazami, kuglarze, cyrkowcy, rękodzielnicy, ludowi artyści, dawni rzemieślnicy (kowal, garncarz) - jednym słowem szwarc, mydło i powidło! Bo nawet przy odrobinie szczęścia można było trafić do żydowskiego szynku, czy np. skosztować prawdziwej żołnierskiej grochówki z kuchni polowej, młodzież z LO przypominała obecnym dawne podwórkowe gry i zabawy, a hodowcy gołębi prezentowali swoje najpiękniejsze medalowe okazy. Na scenie też wielka różnorodność. Występy zespołów z zaprzyjaźnionych ośrodków kultury powiatu strzyżowskiego oraz Strzyżowska Orkiestra Dęta i zespoły DK „Sokół".

 

W tym dniu świętowała także Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w ramach obchodów 150-lecia KGW na Ziemiach Polskich. Panie dla pielgrzymów przygotowały największe specjały polskiej kuchni, a w szczególności naszego regionu. Stoły uginały się od rozmaitego jadła, którym zagraniczni goście zajadali się, kosztując niektórych potraw niekiedy po raz pierwszy w życiu (zwłaszcza goście z Chin). Zachwytom nad polskimi smakami i komplementom pod adresem gospodyń z KGW nie było końca. Pielgrzymi podczas degustacji wystąpili także w roli jurorów, mieli za zadanie wybrać - ich zdaniem -najsmaczniejszy produkt. Najbardziej do gustu przypadły im tradycyjny sernik, piernik i oczywiście pierogi! Najbardziej zasłużone panie reprezentujące wszystkie KGW gminy Strzyżów zostały uhonorowane na scenie przez burmistrza Strzyżowa.

 

Podczas jarmarku powstała także olbrzymia ponad 20. metrowa flaga, która pod koniec Jarmarku została umieszczona przy scenie, a na której każdy z uczestników, mógł napisać w swoim języku kilka słów własnego przesłania ŚDM. Obecnie można ją podziwiać przy budynku Zgromadzenia ss. Serafitek.

 

Zanim wystąpiła gwiazda wieczoru - Zespół InoRos przyszła pora na oficjalne pożegnanie gości przed ich wyjazdem do Krakowa. W tym czasie padały ze sceny bardzo wzruszające słowa, wzajemne podziękowania, a pielgrzymi zostali obdarowani słodkościami i upominkami przygotowanymi przez strzyżowskich wolontariuszy, a wśród nich np. własnoręcznie wykonanymi różańcami. Zespół InoRos zgodnie z oczekiwaniami był ogromną dawką energetycznego folk rocka w znakomitym wydaniu. Na koniec organizatorzy zaprosili na pokaz tańca ognia, który okazał się sporą sensacją.


Wszystkim wymienionym powyżej należą się serdecznie podziękowania za ogromny wkład pracy i wielkie zaangażowanie. Dyrektor DK „Sokół" Jadwiga Skowron w imieniu organizatorów „Przystanku Strzyżów" kieruje szczególe słowa podziękowań do strażaków z KP PSP, KPP, strażaków z OSP Wysoka Górna i OSP Zawadka, Straży Miejskiej, pracowników jednostek gminnych, członkiń Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, Gminnej Spółdzielni „SCh", Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta, Podkarpackiej Izby Rolniczej, PODR Boguchwała, dyrektorów ośrodków kultury w Niebylcu, Wiśniowej, Frysztaku i Czudcu, Roberta Bożka (Restauracja Mohito), Bogdana Zimnego (catering Galicja), Józefa Franczaka (Piekarnia Tradycyjna), niebyleckich „Cyganek". Dziękuję za życzliwość i wyrozumiałość mieszkańcom Rynku. Na koniec pragnę podziękować - jak zawsze niezawodnym, wielozadaniowym pracownikom DK „Sokół" - dodała J. Skowron.


Sztab organizacyjny ŚDM w Strzyżowie tworzyli jako główni organizatorzy: burmistrz Strzyżowa - Mariusz Kawa i dziekan strzyżowski - ks. dr Jan Wolak. Współorganizatorami byli koordynatorzy diecezjalnych ŚDM - ks. Paweł Ciba i Magdalena Maraj, komendant powiatowy Policji, komendant powiatowy PSP, jednostki organizacyjne gminy Strzyżów, zaś koordynację całości przedsięwzięcia powierzono DK „Sokół". Znaczący udział w obchodach miał także starosta strzyżowski, który ufundował dla wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do Strzyżowa, pamiątkowe koszulki. Grupę pielgrzymów którzy przybyli do Polski i wybrali właśnie naszą diecezję i dekanat składała się z mieszkańców Ukrainy (50 os.) i Chin (40 os.), a także indywidualnych pielgrzymów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Gości z Ukrainy przyjęły pod swój dach rodziny z Dobrzechowa, zaś w Strzyżowie przebywali pielgrzymi z Chin.


Fot. Grupa pielgrzymów z Ukrainy wraz z organizatorami „Przystanku Strzyżów" po Mszy św. w strzyżowskiej Farze inaugurującej pobyt pielgrzymów ŚDM w Strzyżowie w dniu 28.07.2016 r.


[Na podstawie relacji Jadwigi Skowron, fot. i opr. W. Plezia]

Data dodania: 08-08-2016
liczba wyświetleń: 803

Pozostałe kategorie