wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Finisaż wystawy „Krajobraz górski”

11 sierpnia 2016 r. odbył się finisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „Krajobraz górski". Autorami zdjęć, powstałych podczas kilku wyjazdów w polskie góry, byli członkowie Fotoklubu Strzyżów. Wystawę blisko przez miesiąc można było oglądać w Galerii Miejskiej w Strzyżowie.

 

Podczas podsumowującego wystawę spotkania lider strzyżowskiej grupy fotografików, Krzysztof Szaro, przypomniał zebranym historię powstania Fotoklubu Strzyżów oraz przedstawił autorów zdjęć prezentowanych na wystawie „Krajobraz górski".


Jak mówił, pomysł utworzenia w Strzyżowie grupy fotograficznej zrodził się końcem 2014 roku na plenerach fotograficznych i wystawach fotograficznych, w których uczestniczył wspólnie z Darkiem Dąbrowskim. Ich inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem wśród znajomych i pasjonatów fotografii. W styczniu 2015 r. odbyło się ich pierwsze spotkanie organizacyjne, a już dwa tygodnie później wyjechali na pierwszy plener fotograficzny w Bieszczady na Połoninę Wetlińską. Początkowo grupa liczyła kilka osób, obecnie tworzy ją 12 osób. Są to: Agnieszka Hnatio, Dagmara Midura, Krzysztof Szaro, Dariusz Dąbrowski, Łukasz Ruszała, Seweryn Stodolak, Grzegorz Zieliński, Bartłomiej Bara, Bartosz Wójcik, Andrzej Górz, Grzegorz Kazalski i Maciek Kluska.  


Jesteśmy grupą wesołych, pracowitych, szukających przygód i wyzwań osób, których łączy wspólny mianownik, jakim jest FOTOGRAFIA. Działamy jako grupa nieformalna. W przyszłości mamy zamiar przekształcić się w stowarzyszenie, ale to przed nami. Celem naszej działalności jest integracja miłośników i pasjonatów fotografii oraz promocja Strzyżowa, okolic oraz wszystkich miejsc, które udało nam się uwiecznić - mówią o sobie członkowie Fotoklubu Strzyżów.


W roku ubiegłym, w ramach „Nocy Muzeów", Fotoklub Strzyżów wspólnie z Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej przygotował wystawę i konkurs fotograficzny „Strzyżów okiem młodych". Ponadto udało im się zorganizować kilka wyjazdów górskich, spotkać się na lokalnych plenerach i regularnych obserwacjach Tatr w okolicach Strzyżowa, a także uchwycić w kadrze magiczne chwile z kilku lokalnych imprez.


W roku bieżącym grupa, oprócz dalszych, licznych wyjazdów i plenerów, zwiększyła także częstotliwość swoich spotkań. Podczas tych zebrań członkowie grupy prezentują swoje zdjęcia wykonane w ramach comiesięcznych „zadań domowych", które mobilizują ich do ciągłej pracy nad swoimi umiejętnościami i uczą kreatywnego spojrzenia na świat. Do tej pory strzyżowscy miłośnicy fotografii musieli m.in. zmierzyć się z następującymi tematami: drzewo, krzyż, portret czy street view. Jedno z takich spotkań poprowadził dla nich uznany w Polsce fotograf krajobrazu, Michał Sośnicki, z którym w dalszym ciągu utrzymują stały kontakt. Oprócz tego wiosną tego roku wzięli udział w XIV Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych organizowanych pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei na przełomie lipca i sierpnia 2016 r. zaprosili mieszkańców powiatu strzyżowskiego na swoją wystawę zatytułowaną „Krajobraz Górski".  

 

Na ekspozycję wystawy, goszczącej w Galerii Miejskiej w Strzyżowie od 20 lipca do 11 sierpnia br., składało się 25 zdjęć wykonanych podczas kilku wypraw w Bieszczady, Pieniny i Tatry. Zgodnie z tytułem wystawy, fotografie przedstawiły malownicze krajobrazy i wspaniałe widoki na pasma górskie, w tym uchwycone nad szczytami wschody i zachody słońca. Autorami prezentowanych podczas wystawy zdjęć byli: Agnieszka Hnatio, Dagmara Midura, Bartłomiej Bara, Krzysztof Szaro, Bartosz Wójcik i Łukasz Ruszała.


Podczas finisażu wystawy grupa zaprezentowała także relację zdjęciową „Fotoklub w Bieszczadach" oraz film zmontowany z kilku ujęć zarejestrowanych podczas ostatniego wyjazdu grupy na Małą Fatrę.

 

Swoistym uzupełnieniem tego magicznego klimatu zamkniętego w ramach fotografii było słowo poetyckie o tematyce górskiej. Recytacji wierszy, powstałych w większości specjalnie z okazji finisażu wystawy „Krajobraz górski", podjęli się lokalni poeci skupieni wokół Kręgu Twórczego „Arche": Urszula Rędziniak, Czesława Szlachta - Pytko, Krystyna Mazur i Andrzej Gugała.


Całość wzbogaciła przygotowana przez Michała Kuta prezentacja multimedialna o fotografii przyrodniczej, składająca się głównie ze zdjęć sowy ukazanej w różnych sytuacjach jej tajemniczego, nocnego życia. Prezentacja stanowiła w pewnym sensie zaproszenie na autorską wystawę fotografii przyrodniczej „Mój świat" przygotowywaną przez Michała wspólnie z Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej do otwarcia początkiem grudnia bieżącego roku.


Na zakończenie finisażu wystawy wśród przybyłych gości odbyło się losowanie kilku upominków ufundowanych m.in. przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie, Glasco - szkło laminowane, Film i fotografia ślubna. Andrzejart.pl, Krąg Twórczy „Arche" i Najlepszefoto.pl.

 

[Inf. K. Szaro, zdjęcie i oprac. A. Zielińska]

 

 

 

 

Data dodania: 18-08-2016
liczba wyświetleń: 1199

Pozostałe kategorie