wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Jubileuszowe Święto Wiśniowej


Przez trzy dni trwały obchody 650-lecia Wiśniowej i miały one różnoraki charakter. Każdy z uczestników zorganizowanych w tym czasie imprez mógł wybrać coś dla siebie - od rozgrywek sportowych, rekreacji, zabaw na wolnym powietrzu, poprzez spotkania z poezją i historią Wiśniowej, aż do koncertów muzycznych i biesiadowania przy suto zastawianych stołach z regionalnymi smakołykami.


Świętowanie jubileuszu rozpoczęto w piątek 19 sierpnia. Stowarzyszenie Aktiv Pro, Uczniowski Klub Sportowy „Wilki" i Ludowy Klub Sportowy Wisłok Wiśniowa zorganizowały na „Orliku" przy Gimnazjum w Wiśniowej Dzień Sportu. Były gry, konkurencje rekreacyjno-sportowe, nowe dyscypliny, turniej siatkówki, bumber ball, rowerowy tor przeszkód, quiz sportowy dla dzieci i rodziców, zawody lekkoatletyczne, zabawy w limbo i wiele innych atrakcji, które sprawiły radości dzieciom i młodzieży.


Sobota 20 sierpnia poświęcona była poezji i muzyce w ramach III Letnich Plenerów Muzycznych. Na scenie plenerowej Powiatowego Centrum Kultury w Wiśniowej zaprezentowali swoją twórczość uznani poeci Jan Tulik i Mirosław Welzem oraz autorzy antologii wierszy „Wiśniowa z poezją w tle". Wystąpiły także zespoły muzyczne „Jak" i „Melisa Blues Band".


Jubileuszowe uroczystości w niedzielę 21 sierpnia rozpoczęły się Mszą św. odpustową w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego, po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jubileusz 650-lecia. W uroczystościach wzięli udział m.in. starosta strzyżowski Robert Godek, radni Rady Powiatu Strzyżowskiego: Małgorzata Książek, Piotr Myćka i Grzegorz Tomaszewski, wójt Wiśniowej Marcin Kut, radni Rady Gminy w Wiśniowej, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych a także zaproszeni goście, w tym sołtysi zaprzyjaźnionych na Słowacji wsi Viżnego Żipowa i ze Zlatnika.


Około 15. nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Wiśniowej i jej mieszkańcom przygotowanej przez Bibliotekę w Wiśniowej oraz uczniów z Gimnazjum w Wiśniowej. Następnie na scenie plenerowej w Zespole Parkowo - Dworskim i Folwarcznym została zaprezentowana przez sołtysa Wiśniowej Michała Salamona krótka historia wsi. Na tej scenie życzenia z okazji jubileuszu mieszkańcom Wiśniowej złożyli wójt gminy Wiśniowa Marcin Kut i przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa Łukasz Dziok.


„Wszystkim tym, którzy pracują na rzecz naszej pięknej Wiśniowej, życzę aby ich wysiłki nigdy nie szły na marne, aby ich praca była zawsze doceniana w naszym środowisku i dobrze rozumiana. Chcę zapewnić też, że ta miejscowość, jako centralna w gminie będzie mieć odpowiednie „spojrzenie" radnych i władz samorządowych jeśli chodzi o jej potrzeby i jej rozwój" - powiedział m.in. wójt M. Kut.


Natomiast przewodniczący Ł. Dziok odczytał list gratulacyjny do mieszkańców Wiśniowej, w którym czytamy m.in.: „Na wspaniałą historię tej miejscowości pracowało wiele pokoleń wiśniowian, którzy byli wierni swej tradycji, szanowali dokonania swoich przodków oraz działali na rzecz wsi. Ten jubileusz jest okazją, aby szczególnie docenić tych wszystkich, którzy w przeszłości oraz współcześnie wykonują wszelką pracę mającą na celu dobro mieszkańców oraz rozwój wsi, a także pielęgnują i kontynuują tradycje kulturalne, artystyczne oraz walory krajobrazowe Wiśniowej."


Z kolei list gratulacyjny od Starosty Strzyżowskiego z okazji jubileuszu został wręczony sołtysowi Wiśniowej i jednocześnie przewodniczącemu Społecznego Komitetu Obchodów Jubileuszu Wiśniowej M. Salomonowi przez radnych Rady Powiatu Strzyżowskiego Małgorzatę Książek, Piotra Myćkę i Grzegorza Tomaszewskiego. Następnie popłynęły życzenia m.in. od prezesa Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego Andrzeja Szypuły i sołtysów zaprzyjaźnionych wsi na Słowacji.


Po oficjalnych uroczystościach na scenie został zaprezentowany montaż słowno - muzyczny „Świat między wierszami" w wykonaniu uczniów SP z Wiśniowej, występy wokalne i instrumentalne artystów z Wiśniowej, konkurs quiz wiedzy o Wiśniowej, koncert zespołu „The Voice Gitar". Ponadto degustacja lokalnych produktów - KGW Wiśniowa, winnica „Głębuczka", stoiska z gadżetami reklamowymi (wysyłanie 650 kartek z pozdrowieniami z Wiśniowej, wpisy do księgi pamiątkowej), wystawy rękodzieła artystów z Wiśniowej (Alicja Gaweł, Anna Obrodzka, Zofia Furtek, Magdalena Wójcik, Jadwiga Żarek), wystawa przedmiotów dawnego użytku z kolekcji Kazimierza Długosza, dmuchane zamki, ściany, baseny, byk, malowanie twarzy, wata cukrowa dla najmłodszych. Ok 20. na stadionie sportowym „Wisłoka" w Wiśniowej można się było bawić na festynie, któremu towarzyszył pokaz sztucznych ogni.


[inf. PCKiT Wiśniowa, itvppoludnie.pl, fot. Robert Jurasz, opr. W. Plezia]

Data dodania: 06-09-2016
liczba wyświetleń: 595

Pozostałe kategorie