wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Powiatowo – Gminne Święto Plonów. Kozłówek 2016

Dożynki to niewątpliwie święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy, jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Zgodnie z piękną, polską tradycją uroczyste zakończenie żniw świętowano w tym roku w każdej z gmin naszego powiatu. W niedzielę, 4. września br. za tegoroczne plony dziękowano podczas Powiatowo-Gminnego Święta Plonów w Kozłówku. Była polowa Msza św. dziękczynna za zbiory, dzielenie się chlebem, prezentacje misternie wykonanych wieńców dożynkowych, smaczne lokalne potrawy, występy zespołów artystycznych, a na koniec wspólna zabawa w ramach festynu dożynkowego. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek oraz Wójt Gminy Wiśniowa Pan Marcin Kut, funkcję starostów dożynkowych pełnili zaś mieszkańcy Kozłówka: Pani Małgorzata Wójcik i Pan Kazimierza Więch.


Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 polową Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Macieja Figury - proboszcza Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa w Dobrzechowie, w asyście kapłanów: Ks. Piotra Gnata - Dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji Pawła VI Diecezji Rzeszowskiej, a jednocześnie założyciela i twórcy domu dla młodzieży „TROSKA" w Kozłówku, Ks. Mariana Raźnikiewicza - proboszcza Parafii Św. Józefa w Wysokiej Strzyżowskiej z kaplicą filialną w Oparówce i Ks. Wikariusza Pawła Pratko z dobrzechowskiej parafii.


W wygłoszonej podczas nabożeństwa homilii Ksiądz Proboszcz dobrzechowskiej parafii, do której należy także Kozłówek, odnosząc się do przypowieści o siewcy i przywołując postać Macieja Boryny z „Chłopów" Reymonta, podkreślił znaczenie pracy rolników w realizacji ich powołania. Mówił: Wdzięczność nasza jest tym większa, że jesteśmy świadomi tego, jak długa była droga z tym chlebem do ołtarza. Ile na niej trzeba było podjąć trudu, ile obaw, ile potu trzeba było wylać w bruzdy ziemi, aby ją uprawić, użyźnić i uczynić zdolną do owocowania. Wszystko zaś wynikło z podjętej odpowiedzialności za owocowanie, za rodzenie Matki - Ziemi. Tę odpowiedzialność Bóg - Stwórca wypisał nie tylko na pierwszych kartach Objawienia, ale zasiał ją głęboko w sercu człowieka poprzez słowa „Czyńcie sobie ziemię poddaną." (Rdz 1,28). W sposób szczególnie dosłowny Bóg w tym poleceniu określił powołanie życiowe rolnika, jego pracę i życie. Ksiądz Proboszcz przypomniał też słowa Św. Jana Pawła II, który uczył, że ziemia i ten, który ja uprawia, jego praca, stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia Jego królestwa.


W trakcie  nabożeństwa, w którym uczestniczyły także poczty sztandarowe z terenu gminy Wiśniowa oraz poczet sztandarowy Powiatu Strzyżowskiego, poświęcone zostały wieńce dożynkowe i płody rolne złożone jako dar z tegorocznych zbiorów. Rolnicy podziękowali Panu Bogu za zebrany podczas żniw plon, a także prosili o Jego dalsze błogosławieństwo. Liturgię dożynkowej Mszy świętej ubogacił śpiewem występ kozłowskiej młodzieży.


Drugą część niedzielnych uroczystości rozpoczął Pan Grzegorz Tomaszewski - starszy instruktor Ośrodka Kultury w Wiśniowej, radny Rady Powiatu Strzyżowskiego, który powitał przybyłych gości. Byli wśród nich m. in.: Pan Wojciech Buczak - Poseł na Sejm RP, Pan Mieczysław Bochenek - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego - Pani Maria Chuchla, Starosta Strzyżowski - Pan Robert Godek, Wicestarosta Strzyżowski - Pan Jan Stodolak, Sekretarz Powiatu Strzyżowskiego - Pan Jacek Boho, Przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa Pan Łukasz Dziok, Wójt Gminy Wiśniowa - Pan Marcin Kut, Burmistrz Strzyżowa - Pan Mariusz Kawa, Sekretarz Gminy Niebylec - Pan Antoni Chuchla, radni Rady Powiatu i Rady Gminy Wiśniowa,

przedstawiciele jednostek powiatowych i gminnych, służb, inspekcji i straży, właściciele podmiotów gospodarczych i in. Gośćmi specjalnymi dożynek powiatowo - gminnych byli także zaprzyjaźnieni z gminą Wiśniowa starostowie z kilku miejscowości północnej Słowacji.


Następnie starostwie dożynek: Pani Małgorzata Wójcik i Pan Kazimierza Więch przekazali tradycyjne bochny chleba na ręce gospodarzy: Starosty Strzyżowskiego Pana Robert Godka w towarzystwie Pani Marii Chuchli - Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu i Wójta Gminy Wiśniowa Pana Marcina Kuta w towarzystwie Pana Łukasza Dzioka - Przewodniczącego Rady Gminy. Po ucałowaniu przekazanych bochnów chleba samorządowi gospodarze naszego terenu podziękowali rolnikom za ich całoroczny trud oraz życzyli dobrych i stabilnych warunków pracy, pozwalających na zabezpieczenie bytu ich rodzin. Złożono także gratulacje dla grup wieńcowych przybyłych z całego powiatu strzyżowskiego za wkład, pracę i podtrzymywanie pięknej tradycji, ciągle żywej na terenie wszystkich parafii i miejscowości w powiecie strzyżowskim. Ze słowami podziękowania i najlepszymi życzeniami do rolników zwrócili się także: Pan Wojciech Buczak - Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa Pan Łukasz Dziok, Pan Wiesław Złotek - Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Strzyżowie oraz sołtys wsi Kozłówek - Pan Kazimierz Jakobsze. Z okazji Powiatowo - Gminnego Święta Plonów okolicznościowe adresy na ręce gospodarzy przesłali także: posłowie na Sejm RP: Pani Krystyna Wróblewska, Pan Stanisław Piotrowicz i Pan Zbigniew Chmielowiec oraz Pani dr Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki i Pan Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego. Tę cześć uroczystości zakończyło tradycyjne częstowanie chlebem zgromadzonych gości i mieszkańców.


Kolejnym punktem była prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez grupy z terenu gminy Wiśniowa, w tym Koła Gospodyń Wiejskich z Kożuchowa, Wiśniowej, Tułkowic, Niewodnej, Markuszowej, Oparówki, Pstragówki, Jazowej, Szufnarowej, Jaszczurowej, Kalembiny, Różanki i z racji pełnienia funkcji gospodarza dożynek - trzy grupy wieńcowe z Kozłówka: młodzieżową, dziecięcą i Koło Gospodyń Wiejskich, a także przedstawicieli pozostałych gmin powiatu strzyżowskiego tj. Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, Wysokiej Strzyżowskiej - góry, Glinika Zaborowskiego, Jawornika, Małówki, grupę wieńcową z Czudca oraz Koło Emerytów i Rencistów z Frysztaka. W sumie na tegorocznych dożynkach zaprezentowały się 22 grupy wieńcowe.

 

Na uczestników tegorocznego Powiatowo - Gminnego Święta Plonów, oprócz prezentacji niezwykłych, misternie wykonanych wieńców dożynkowych, czekało wiele atrakcji. Były m.in. stoiska wystawiennicze, w których prezentowano instytucje okołorolnicze, a swoją pasją dzieliły się dzieci z Kozłówka (w tym można było podziwiać modele kartonowe maszyn i urządzeń rolniczych wykonane przez 11- latka z tej  miejscowości).  Specjały lokalnej kuchni serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, była też grochówka i bigos z kuchni polowych. Całość uświetniły występy zespołów artystycznych, prezentujące się na scenie świeżo wykonanej z tej okazji przez samorząd gminy Wiśniowa, organizacje i mieszkańców Kozłówka. Gwiazdą wieczoru był grający muzykę folkową pogranicza zespół „Hudacy", nie zapomniano też o atrakcjach dla najmłodszych, prezentowano sprzęt rolniczy, strażacki, w tym historyczne urządzenia, co cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

 

„Pragnę podkreślić piękną, staropolską gościnność, jaką na tegorocznych dożynkach okazali nam mieszkańcy Kozłówka, organizacje działające w tej miejscowości oraz współorganizujący z nami uroczystości samorząd gminy Wiśniowa - mówi Pan Robert Godek - Starosta Strzyżowski. Było mi niezwykle miło, że już tradycyjnie na naszym święcie obecne były grupy wieńcowe ze wszystkich gmin naszego powiatu. Cieszy to, że niezwykle piękna polska tradycja wicia wieńców jest u nas nie tylko podtrzymywana, ale też rozwijana. Dożynki są wspaniałą okazją, aby zwrócić uwagę na trud pracy na roli, na wszystko to, co wiąże się z produkcją żywności, z czym borykają się dzisiaj rolnicy i mieszkańcy wsi, ale także na to, jak niezwykłą wartość dla całego społeczeństwa ma ich praca i jak piękne są owoce rolniczego trudu."


Organizatorami tegorocznego Powiatowo - Gminnego Święta Plonów zorganizowanego w niedzielę, 4 września 2016 r. na placu przy stadionie sportowym w Kozłówku byli: Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Ośrodek Kultury w Wiśniowej oraz społeczność wsi Kozłówek.


Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia zamieszczonej na stronie Internetowej Telewizji Południe pod adresem www.itvpoludnie.pl oraz galerii zdjęć w naszym serwisie.

 

[Inf. i zdjęcia - Agnieszka Zielińska, Rafał Godek]

 

zobaczzdjecia_01

 

 

Data dodania: 07-09-2016
liczba wyświetleń: 1029

Pozostałe kategorie