wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Międzynarodowa wystawa o I wojnie światowej gościła w Strzyżowie

 

Przez ponad miesiąc w Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie gościła międzynarodowa wystawa dzieł artystów węgierskich, słowackich i polskich zatytułowana „I naród dokonał napaści na naród". Inicjatorem wystawy powstałej w 2014 r. z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej jest istniejąca od ponad 30 lat węgierska Fundacja Krajczros, zajmująca się m.in. opieką nad cmentarzami i pomnikami z okresu I wojny światowej. Ekspozycja, przedstawiająca pozytywne i negatywne postaci, biorące udział na wszystkich frontach I wojny św., będzie do 2018 r. krążyła po wielu miastach Europy. 13 września 2016 r. uroczystym finisażem pożegnali ją mieszkańcy Strzyżowa i okolicznych miejscowości, a także zaproszeni goście.


Międzynarodowa wystawa dzieł artystów węgierskich, słowackich i polskich upamiętnia wydarzenia i ludzi, którym w latach 2014 - 2018 przyszło walczyć o wolność i pokój na wszystkich frontach I wojny światowej. Pozwala zachować w pamięci zarówno żołnierzy, bohaterów, jak i postacie oceniane negatywnie.


Inicjatorem wystawy jest węgierska Fundacja Krajczros, która już ponad 30 lat zajmuje się działalnością publiczną i kulturalną. Jej głównym zadaniem jest opieka nad cmentarzami i pomnikami z czasów I wojny światowej. W 2014 r. organizatorzy postawili za cel upamiętnienie poprzez wystawę wydarzeń sprzed stu lat i ludzi, którzy oddali życie, walcząc niejednokrotnie „brat przeciwko bratu". Poprzez tę wystawę pragnęli także przekazać przyszłym pokoleniom cenne pouczenie Cycerona, iż „Pokój nawet niesprawiedliwy jest pożyteczniejszy niż najsprawiedliwsza wojna."


Po raz pierwszy wystawę zorganizowano w węgierskim Szekesfehervarze 18 lipca 2014 r., w dniu powstania miejscowego 17 Węgierskiego Królewskiego Pułku Obrony Krajowej. Kolejne wystawy odbyły się na Słowacji, w Słowenii i Rumunii. W 2016 r. wystawa rozpoczęła podróż po Polsce. Była już w Sanoku, Krasiczynie, a stamtąd dotarła do Strzyżowa, gdzie od 11 sierpnia przez ponad miesiąc można ją było podziwiać w holu Domu Kultury „Sokół".

 

We wtorek, 13 września 2016 r. miało miejsce uroczyste pożegnanie wystawy w Strzyżowie. Do 2018 r. wystawa będzie odwiedzać jeszcze kolejne miasta w Europie. Po zakończeniu projektu prace zostaną przekazane muzeum, kościołom, organizacjom czy też szkołom, które przyczyniają się do rekonstrukcji wojennych cmentarzy. W inauguracji wystawy w 2014 r. wzięło udział 20 autorów z 60 pracami. Obecnie wystawa liczy już ponad 100 dzieł, gdyż na potrzeby tej wystawy wielu artystów pochodzących z Węgier, Słowacji i Polski ofiarowuje swoje prace bezpłatnie. Ze Strzyżowa wystawa wyjedzie bogatsza o dwa obrazy przekazane podczas finisażu przez strzyżowskich malarzy: Marię Typrowicz i Stanisława Śliwę na ręce Prezesa Fundacji Krajczros, Istvana Nemetha.

 

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili przedstawiciele fundacji Krajczros, zaprzyjaźnieni artyści z Sanoka i Przemyśla, strzyżowscy miłośnicy sztuki, a także członkowie organizacji społeczno - wychowawczej „Strzelec" pododdziału Strzyżów oraz mieszkańcy Strzyżowa. Imprezę poprowadziła Barbara Szlachta. Muzycznie finisaż wystawy wzbogacił występ solistek Studia Piosenki, działającego przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie, Oli Sienkowskiej i Gabrysi Pieczek.


[Inf. i zdjęcie - A. Zielińska]

Data dodania: 14-09-2016
liczba wyświetleń: 782

Pozostałe kategorie