wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Maroko nad Wisłokiem

Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej zaprasza w piątek, 7. października do Galerii Miejskiej w Strzyżowie na wernisaż wystawy „Maroko nad Wisłokiem". Podczas wystawy zaprezentowane zostaną zdjęcia oraz przedmioty użytkowe z terenów Maroka, pochodzące z prywatnej kolekcji muzułmańskiego rzemiosła artystycznego Anji Weiss - kulturoznawcy bliskowschodniego. Początek spotkania o godz. 17.00. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 7. października do 30. listopada 2016 r.


Maroko to arabski kraj pełen kontrastów, gdzie nieustannie bieda przeplata się z bogactwem a tradycja z nowoczesnością. Przykłady tego zróżnicowania można zobaczyć na 42 fotografiach prezentujących tubylców, ich religię, sztukę i życie codzienne. Państwo to od zawsze pasjonowało podróżników i artystów europejskich za sprawą niespotykanego kolorytu lokalnego. Orientalnego charakteru dodają Maroku misternie zdobione, niemal ażurowe, ściany budowli sakralnych i świeckich. Nieodłącznym elementem zdobniczym są wielobarwne geometryczne mozaiki, które dekorują świątynie oraz posadzki pałaców. Kolorowe wzory nie są tylko elementem zdobniczym architektury, lecz również pokrywają glazurę przedmiotów użytkowych, które będzie można zobaczyć na wystawie.

 

Namiastkę tego niepowtarzalnego stylu marokańskich arcydzieł już wkrótce będzie można poczuć również w Strzyżowie za sprawą wystawy „Maroko nad Wisłokiem", gdzie zwiedzający oprócz kilkudziesięciu fotografii artystycznych będą mogli zobaczyć przykłady ceramiki i kowalstwa artystycznego. Największą atrakcją wystawy jest muzułmański kobierzec modlitewny z XVIII/XIX wieku, który należał do rodziny Florków, zamieszkujących kiedyś w Strzyżowie.


W imieniu Organizatorów zapraszamy do zwiedzania.

 

[grafika MSZS, oprac. A. Zielińska]

Data dodania: 05-10-2016
liczba wyświetleń: 787

Pozostałe kategorie