wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

II Podkarpacki Festiwal Szarlotki

W niedzielę 9 października 2016 r. w Podkarpackim Festiwalu Szarlotki, organizowanym po raz drugi w Siedlisku „Janczar" w Pstrągowej - obiekcie na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki - zaprezentowało się 19 cukierników indywidualnych, z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń lokalnych. Festiwalowa Kapituła Smaku, której przewodniczył Marcin Purgacz - Ambasador Marki Podkarpackie Smaki, jednoznacznie stwierdziła, że poziom wyrobów w porównaniu z ubiegłym rokiem znacznie wzrósł. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Spotkanie z szarlotką w Siedlisku „Janczar" oficjalnie otworzył tuż po godz. 10. jego współwłaściciel Stanisław Gątarski. Rozpoczął się żmudny i wbrew pozorom wcale niełatwy proces wyłonienia Podkarpackiego Mistrza Szarlotki 2016. Zadziwiające było, że spośród 19 ekip startujących w konkursie tylko dwa to zespoły męskie. Pozostali biorący udział to kobiety indywidualnie, jak ubiegłoroczna laureatka Danuta Fąfara z Bystrzycy albo członkinie kół gospodyń wiejskich lub stowarzyszeń działających na terenie Podkarpacia. Ich zadaniem było podanie jury na jednym talerzyku trzech porcji swojej wersji szarlotki. Wyroby według tylko numerów oceniała Festiwalowa Kapituła Smaku w składzie: Dorota Łuszcz - prezes LGD CK Podkarpacie (z siedzibą w Czudcu), Marcin Purgacz - Ambasador Marki Podkarpackie Smaki, Krzysztof Zieliński - dyrektor ds. promocji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia". Nowością tegorocznej edycji festiwalu było wyłonienie drogą losową spośród uczestników członka Kapituły, którym została Lidia Bujak z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadce.

Po przedstawieniu członków Kapituły Smaku nastąpiła prezentacja uczestników, którą poprowadził Wiesław Plezia. Pośród zapachu cynamonu i wanilii nieodmiennie kojarzących się z jabłkami i szarlotką na stołach, wśród pięknego jesiennego przybrania, wspaniale wyeksponowano 19 ciast zgłoszonych do konkursu. Na konkursowych stołach oferowano nie tylko szarlotkę, ale jeszcze konfitury, nalewki i upieczone własnoręcznie chleby. Oprócz wspaniałych walorów smakowych swoich wyrobów cukiernicy zaprezentowali napisane na tę okazję wiersze: „To uczta nie tylko dla podniebienia, ale także dla ucha i ducha. Festiwal nie tylko kulinarny, ale także poetycki" - dziwił się prowadzący W. Plezia. Także menu restauracji „Janczara" dostosowano do okazji. Naturalnie jako deser ubiegłoroczna zwyciężczyni, czyli „Szarlotka babci" a także m.in. znakomita „zupa z bani" - esencjonalna, przyprószona prażonymi płatkami migdałowymi, zachwycająca kolorem.

W festiwalowej aranżacji nie brakowało też i innych prezentacji. Przyjechali twórcy ludowi ze swoimi obrazami, rzeźbami, lalkami, koronkami, ozdobami choinkowymi, a także zielarze, którzy oferowali zioła z niemal całego świata. Furorę wśród licznie zwiedzających robiły oryginalne wyroby z drewna oraz pachnące mydła wytwarzane domowym sposobem. Tłoczno było także przy stoisku Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach, przy którym uczniowie prezentowali trudną sztukę carvingu. Powodzeniem cieszyła się także inicjatywa charytatywnego wsparcia dla chorej Emilki.

W czasie, gdy członkowie jury zajęci byli oceną konkursowych ciast na scenie pojawiły się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wiercanach. Na początek energetyczny jive w wykonaniu grupy dziewcząt z zespołu tańca towarzyskiego „Gracja" działającego pod kierunkiem Doroty Siewierskiej-Franczyk. Później także działające pod jej kierunkiem dziewczęta z zespołu tańca współczesnego „Impuls" w pięknym obrazku scenicznym „Porcelanowa lala" i ponownie „Gracja" z passo doble . Gorąco oklaskiwano zespół pieśni i tańca „Wiercany" prowadzonym przez choreografa Joannę Kozubowską, który zaprezentował układ tańców śląskich, starej Warszawy i na zakończenie ekspresyjne tańce przeworskie. Widownia podziękowała tancerzom owacją na stojąco, domagając się bisów.

Zwieńczeniem Festiwalu w Pstrągowej było podsumowanie konkursowych zmagań i wręczenie dyplomów i nagród. Przewodniczący Kapituły Smaku Marcin Purgacz z przyjemnością komunikował werdykt: Podkarpackim Mistrzem Szarlotki 2016 został Bartosz Alibożek z Rzeszowa. Jego ciasto o nazwie „Szarlotka Miłości" będzie przez najbliższy rok serwowane w Siedlisku „Janczar". Ponadto przyznano nagrody: II miejsce KGW Ropczyce; Brzyzna za Szarlotkę „Janina"; III miejsce zajęli (ex aequo 5 razy): Iwona Fąfara z Bystrzycy za Szarlotkę „Jesienne Róże", KGW Pstrągowa, KGW Zawadka, KGW Jawornik Niebylecki za „Szarlotkę Zalotkę" (w uznaniu za nowatorskie podejście do ciasta z jabłkami), Celina Ataman z Trzebowniska za Szarlotkę „Na cztery pory roku". Wyróżnienie specjalne przyznano Stowarzyszeniu Kobiet Wyżnego.

Na zdjęciu nagrodzeni w II Podkarpackim Festiwalu Szarlotki. Fot. Podkarpackie Smaki.

[inf. Monika Zdunek, www.podkarpackiesmaki.pl, opr. W. Plezia]

Data dodania: 17-10-2016
liczba wyświetleń: 1279

Pozostałe kategorie