wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Wystawa rzeźby Romana Górki


Do 4 grudnia 2016 r., w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej można podziwiać rzeźby Pana Romana Górki - artysty urodzonego na polskich Kresach, od lat mieszkającego i tworzącego we Frysztaku. Podczas wernisażu, który miał miejsce 4 listopada br., zaprezentowanych zostało ponad 30 dzieł, stanowiących znakomite połączenie języka sztuki współczesnej, regionalnych i narodowych tradycji artystycznych.


W imieniu organizatorów uroczystość otworzył Pan Robert Godek, Starosta Strzyżowski, który przywitał zgromadzonych gości, w tym szczególnie autora wystawy. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.: Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski wraz z małżonką, Pani Małgorzata Książek - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Strzyżowskiego, Pan Grzegorz Tomaszewski - radny Rady Powiatu, Pan Janusz Kowalski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Frysztak, Pan Krzysztof Ormian, w zastępstwie Burmistrza Strzyżowa, Pan Marcin Gąsior - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzyżowie, Pani Marta Utnicka - Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, Pani Małgorzata Twardosz - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. J. Przybosia w Wiśniowej, Pani Inga Marczyńska - ikonopisarka i malarka z Bieździedzy, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku, a także przyjaciele, sympatycy sztuki i znajomi artysty.


Pan Starosta, przedstawiając postać i twórczość Romana Górki, podkreślał unikatowość eksponowanych dzieł, swobodę języka artystycznego, którym operuje autor, wielość form i inspiracji oraz głębię przeżyć zawartych w rzeźbach i płaskorzeźbach zgromadzonych na wystawie. Niezwykła twórczość Górki przyrównana została przez Pana Starostę do „rzemiosła słowa", jakie w poezji stosował Julian Przyboś, wybitny artysta pochodzący z Gwoźnicy.


Pan Roman Górka, który następnie zabrał głos, powiedział, że jego celem jest chęć poruszenia widza, zmuszenie do refleksji i indywidualnej interpretacji każdej pracy. Służą temu: wybierana i stylizowana forma, barwa, a poprzez to metafizyczne i liryczne treści, które sztuka może wydobyć z drewna. Jak podkreślał dba o to, żeby jego rzeźby były oryginalne i niepowtarzalne, żeby mówiły o świecie i ludziach, ale też żeby poprzez swój przekaz trafiały do odbiorców.


Z kolei o licznych nagrodach, jakie ma na swoim koncie Pan Roman Górka oraz lekcjach plastyki prowadzonych pod kierunkiem artysty podczas tegorocznej wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie opowiedziała zebranym Pani Dorota Wojtanowska - instruktor plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku.


Rzeźby i płaskorzeźby zgromadzone na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów autora, zbiorów prywatnych oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Muzeum Regionalnego w Jaśle. Niosąc ogromny ładunek emocji, przemawiają do zwiedzających nowoczesną barwą i formą, ale także i słowem wyrażonym w tytułach. Zgromadzone na wystawie prace to m.in.: „Ptasiek" (2011), „Siurpryza" (2009), „Skrzat" (2010), „Antykrasnal ogrodowy" (2013), „Kołyska modliszki" (2013), „Św. Franciszek z Asyżu" (1982), „Pokusa" (2011), „Madonna zapomniana" (2007), „Dziura" (2010), „Motyw jesienny" (2013), „Ptak" (2008), „Ptak wojny" (2014), „Twierdza wymarła" (1970), „Bieszczady" (2010), „Maska" (2013), „Chochlik" (2009), „Muza" (2008), „Macierzyństwo przerwane" (1994). Niebywale wyrazisty przekaz niosą ze sobą rzeźby z tytułami: „Ekshumowany" (1970), „Pamięci Majdanka" (1975) czy  „Krzyk orła" (2013).


Wystawę rzeźby Pana Romana Górki w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej można oglądać do 4 grudnia 2016 r., od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.

 

Jak czytamy na blogu Pana Romana Górki http://romangorka.blogspot.com/p/blog-page.html, artysta urodził się w 1940 roku w Mizuniu Starym. W latach 1958 - 1959 był słuchaczem Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem. Tam też pobierał prywatne lekcje malarstwa u Tadeusza Brzozowskiego i z rzeźby u Władysława Hasiora. W 1962 r. ukończył Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie plastyczne, a w 1980 r. Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Brał udział w wielu wystawach środowiskowych, okręgowych i ogólnopolskich. Podczas indywidualnej wystawy zorganizowanej w 1970 r. w Warszawie został nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, obecnie jest na emeryturze. Mieszka i tworzy we Frysztaku.


Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu w naszym serwisie i relacji itvpoludnie.pl: www.itvpoludnie.pl.

 

[Inf. i zdjęcia - A. Zielińska]

 

zobaczzdjecia_01

 

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 10-11-2016
liczba wyświetleń: 734

Pozostałe kategorie