wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Muzyka

GMINA CZUDEC

Kapela Ludowa z Czudca

01-kaplaczudecKapela Ludowa z Czudca istnieje od 1974 r. Różni ich wiek, miejsce zamieszkania, a łączą - cotygodniowe próby, wspólne występy oraz umiłowanie muzyki folklorystycznej, dźwięków polek, oberków, sztajerków i walczyków. Repertuar kapeli stanowią zarówno utwory instrumentalne jak i instrumentalno - wokalne oparte na kanwie zwyczajów i prostego wiejskiego życia. Na swoim koncie kapela ma wiele nagród i wyróżnień zdobytych na konkursach i przeglądach, w tym m.in. w Dynowie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel w Kazimierzu nad Wisłą "Pogórzańska Nuta", w Łące na Spotkaniu Muzyków i Śpiewaków Ludowych „ Dolina Łącka", w Błażowej na imprezie pn. „Starych Potraw Smak i Urok" organizowanej w ramach Wojewódzkich Spotkań Kapel Ludowych czy w Nowej Dębie na IX Prezentacjach Zespołów Folklorystycznych pn. „Mieć jak rzeka swoje źródło". W roku 2000 i 2009 kapela dokonała nagrań swoich utworów w studiu Radia Rzeszów. Nagrania te były i są często emitowane na antenie podczas audycji folklorystycznych. W 2011 roku Kapela otrzymała nagrodę Zarządu Powiatu w Strzyżowie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Kapela bierze także udział w różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenie gminy Czudec, powiatu strzyżowskiego oraz naszego województwa. Są to imprezy o różnym charakterze i zasięgu, również imprezy międzynarodowe, jak choćby Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W skład Kapeli Ludowej z Czudca wchodzą: Zygmunt Kalandyk - skrzypce, Antoni Dral - skrzypce, Bolesław Warzybok - kontrabas, Justyna Sikora - klarnet, Marek Sitek - klarnet, Daniel Nowak - akordeon, wokal - Katarzyna Biela.

 


Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy"

02-zaborowiacyZespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy" powstał w styczniu 1974 roku i działa pod patronatem Ośrodka Kultury w Czudcu. Zespół w swoim dorobku posiada tańce i przyśpiewki rzeszowskie, pogórzańskie i lasowiackie. Ich taniec cechuje żywiołowość, swoboda, dynamika ruchu. Zespół wielokrotnie prezentował swoje osiągnięcia na przeglądach m.in.: w Rzeszowie, Wrocławiu, Płocku, Koninie, Kazimierzu Dolnym, Łańcucie, w Koszycach oraz Pawlowicach na Słowacji. Zespół wielokrotnie promował folklor ziemi rzeszowskiej na różnorodnych imprezach lokalnych, powiatowych i wojewódzkich. W 2006 roku otrzymał Nagrodę Honorową Zarządu Powiatu w kategorii Kultura, Sztuka, Oświata, Ochrona Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku zespół obchodził jubileusz 35 - lecia swojego istnienia.

Chór „Benedictus" z Czudca

03-benedictusChór „Benedictus" powstał 26 XI 2003 roku przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Kontynuuje on tradycje chóru działającego przy czudeckiej parafii w latach 40. i 50. XX wieku. Pierwszym dyrygentem chóru był Pan Andrzej Szypuła. „Benedictus" w czasie swojej kilkuletniej działalności uświetniał śpiewem wiele uroczystości parafialnych, uczestniczył też w wielu koncertach i przeglądach, m.in. w: Przeglądzie Kolędowym w Boguchwale, Dobrzechowie, Tyczynie, Frysztaku i Trzcianie, Wielkanocnym w Rzeszowie, Gogołowie i Kosinie oraz Eucharystycznym w Rzeszowie. Zaprezentował się również w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, podczas Mszy Świętej transmitowanej na żywo przez Telewizję Polską. 9 sierpnia 2009 roku, podczas uroczystych obchodów Święta Powiatu Strzyżowskiego, Zarząd Powiatu przyznał chórowi parafialnemu „Benedictus" Nagrodę Honorową w kategorii „Kultura, Sztuka, Oświata, Ochrona Dziedzictwa Narodowego" w uznaniu za wkład w rozwój kultury powiatu oraz odnowienie tradycji muzyki chóralnej w środowisku lokalnym. Sporym sukcesem chóru jest nagranie płyty z kolędami. Obecnie dyrygentem chóru jest Pan Szymon Stec.

Chór „Cantamus" z Pstrągowej

04-cantamus Chór „Cantamus" z Pstrągowej powstał w czerwcu 2006 roku. Chór został powołany do oprawy wokalnej niedzielnych Eucharystii i ważniejszych uroczystości parafialnych oraz dla nadania liturgii okazałości i uroczystego charakteru. Oprócz śpiewu w parafii, chór występował także w różnych przeglądach jak Przegląd Pieśni Maryjnych w Czudcu, Przegląd Pieśni Wielkanocnych w Gogołowie, Przegląd Kolęd w Tyczynie czy w Patriotycznych Spotkaniach Chóralnych w Strzyżowie. Chór występował również w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach (4 listopada 2007), w Kościele Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach (28 czerwca 2008), w Sanktuarium Pasyjno - Maryjnym Zakonu Braci Mniejszych Oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (27 czerwca 2009) oraz w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu (26 czerwca 2010). 8 sierpnia 2010 r. w czasie obchodów Święta Powiatu Strzyżowskiego i Podkarpackich Prezentacji „Agromania 2010" wręczono tradycyjne Nagrody Honorowe Zarządu Powiatu w Strzyżowie za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Chór „Cantamus" otrzymał nagrodę w kategorii „Kultura, Sztuka, Oświata, Ochrona Dziedzictwa Narodowego" za promocję regionu oraz zaangażowanie w kultywowanie rodzimych muzycznych tradycji. W dniach 1- 4 lipca 2011 r. chór przebywał na Litwie, gdzie zaśpiewał w kościele św. Józefa w Kiejdanach, w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Kownie, w kowieńskiej siedzibie Związku Polaków na Litwie oraz w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie. Dyrygentem chóru jest Pan Paweł Łącki.

Zespół „Heven" z Czudca

05-heven Zespół „Heven" powstał w 2002 r. W pierwotnym składzie grali: Krzysztof Biela (wokal), Mirosław Kocurek (gitara prowadząca), Paweł Ziobro (gitara rytmiczna), Stanisław Michalski (perkusja), Marek Fornal (gitara basowa). W czerwcu 2005 r. zespół zawiesił swoją działalność, którą odnowił w sierpniu 2006 r. z nowym basistą i drugim gitarzystą. 16 maja 2007 r. Mirek i Krzysiek zajęli się pracą nad wspólnym mini - albumem. W sieci pojawił się singiel zatytułowany „Pośród zmrożonych serc". W czerwcu 2010 r. zespół wznowił pracę z nowym basistą Tomaszem Trzpisem oraz drugim gitarzystą Mikołajem Adamiukiem. 27 czerwca 2010 r. odbył się pierwszy po ich kolejnej reaktywacji koncert na płycie stadionu sportowego w Czudcu. W międzyczasie z zespołem pożegnał się Staszek, a jego miejsce zajął Zdzisław Adamiuk, który zadebiutował 29 sierpnia 2010 r. na koncercie w Sędziszowie Małopolskim. 16 października 2010 r. w Zarzeczu na I Przeglądzie zespołów muzycznych pn. „ROCKowania" zespół zdobył główną nagrodę dzięki, której nagrał płytę (mini - album) pt. „Wolna droga". 12 grudnia 2010 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Czudcu odbył się koncert promujący tenże album. Zespół wykonuje przeważnie utwory rozrywkowe z repertuaru zespołów rockowo - bluesowych, jak również swoje własne.

Zespół Tańca Estradowego „Libretto" z Czudca

06-librettoZespół Tańca Estradowego „Libretto" z Czudca rozpoczął swoją działalność w roku 1999. Obecnie prowadzone są dwie grupy wiekowe, które wykonują układy taneczne w zakresie tańca nowoczesnego, dyskotekowego, hip-hop, a nawet tańca z elementami ludowymi. Zespół prezentował się wielokrotnie na imprezach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich, a także poza granicą kraju. Choreografem zespołu jest Pani Anna Proksa -Lenart.

Zespół Tańca Estradowego „Tańczące motylki"

07-motylkiOd 2010 roku na zajęcia taneczne zaczęli uczęszczać najmłodsi adepci sztuki tańca - „Tańczące motylki". Zespół wykonuje inscenizacje taneczne i układy do muzyki poważnej. Swoje umiejętności mali tancerze zaprezentowali już na II Powiatowym Przeglądzie „Rytm, muzyka, taniec" w Niebylcu w 2011 r.

GMINA FRYSZTAK

Zespół śpiewaczy i muzyczny przy KGW w Gogołowie

08-kgwZespół śpiewaczy i muzyczny przy KGW w Gogołowie działa od 2007 r. Liczy 15 osób. Prowadzony jest przez Pana Kazimierza Jantonia. Zespół kultywuje tradycyjne przyśpiewki ludowe. Prezentuje się na imprezach organizowanych przez GOK - spotkania KGW, na Otwarciu Sezonu Turystycznego w Stępinie, podczas Gminnego Święta Plonów, jak również różnego rodzaju uroczystości organizowanych na terenie Gogołowa.

Kapela Ludowa „Gogołowianie"

Kapela ludowa "Gogołowianie" powstała w 2007 roku i liczy obecnie 6 osób. Jej założycielem i prowadzącym jest Pan Kazimierz Jantoń. Kapela powstała spontanicznie, kiedy to zaistniała potrzeba oprawy muzycznej jednej z lokalnych imprez, ale przetrwała do dzisiaj i swoimi występami z powodzeniem uświetnia liczne imprezy wiejskie i gminne. Członkowie kapeli przygrywają na wiejskich i gminnych dożynkach, sobótkach, szkolnych zabawach karnawałowych, piknikach, Dniu Kobiet, Dniu Matki, opłatku parafialnym, zabawach ostatkowych oraz festynach, krzewiąc wśród młodego pokolenia tradycje ludowe. W swoim szerokim repertuarze kapela posiada: polki, oberki, walczyki, melodie i przyśpiewki ludowe, pieśni ludowe i religijne, gra również inną muzykę rozrywkową.

Zespół ludowy „Twierdzanie"

09-twierdzanieZespół ludowy „Twierdzanie" działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Promocji i Rozwoju Wsi Twierdza. Powstał w 2009 r. Jego instruktorem jest Pani Magdalena Wiśniowska, a oprawę muzyczną opracowuje Pan Zbigniew Gierut.

Kapela Ludowa „Lublanie" działa od 1984 r. Prowadzona jest przez Pana Jerzego Korzyckiego. Obecnie liczy 12 osób. W repertuarze posiada regionalne przyśpiewki ludowe. Często występuje na imprezach i festynach na terenie gminy.

Dęta orkiestra strażacka

10-detaDęta orkiestra strażacka powstała w 1992 r. Jej pierwszym dyrygentem był Pan Henryk Błoniarz. Od 1 stycznia 2010 r. orkiestrę prowadzi Pan Janusz Rak. Orkiestra bierze udział w licznych uroczystościach kościelnych, gminnych i powiatowych. Koncertowała w Łańcucie, Rzeszowie, Leżajsku, Albigowej i Strzyżowie. W 2005 r. otrzymała II nagrodę w Ogólnopolskim Turnieju Orkiestr Dętych w Kolbuszowej. W swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne i religijne oraz melodie popularne w ciekawych aranżacjach.

Chór dziecięcy „Karolinka"

11-karolinkaChór dziecięcy „Karolinka" założony został w 2006 roku przez Kazimierz Jantonia i działa przy parafii św. Katarzyny w Gogołowie. W chórze śpiewa 25 dzieci w wieku od 9 do 15 lat ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu parafii Gogołów. 13 kwietnia 2008 r. chór przybrał imię „Karolinka". W repertuarze chóru znajdują się pieśni patriotyczne, sakralne, pastorałki, piosenki religijne. Chór występuje na różnego rodzaju uroczystościach kościelnych. Do ważniejszych wydarzeń z życia chóru należy zaliczyć występ podczas Eucharystii pod przewodnictwem Józefa kard. Glempa w Gogołowie (2008), a także udział w Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Niewodnej (2008), Przeglądzie kolęd we Frysztaku (2010), Przeglądzie pieśni Maryjnych w Brzyskach (2010), V Patriotycznych Spotkaniach Chóralnych w Dobrzechowie (2011 r.). Instruktorem oraz dyrygentem chóru jest Pan Kazimierz Jantoń.

Chór „Sanctus" z Gogołowa

12-sanctusChór „Sanctus" został utworzony w 1999 r. z inicjatywy proboszcza Parafii Gogołów ks. Emila Midury i Pana Kazimierza Jantonia - organisty gogołowskiego. Początkowo tworzyła go mała liczba członków, ale z czasem się powiększał. Dziś w jego działalność zaangażowanych jest ok. 30 osób, miłośników muzyki religijnej, którzy chętnie uświetniają uroczystości parafialne i inne. Chór posiada bogaty repertuar pieśni kościelnych (kolędy, pieśni wielkanocne, pieśni Maryjne) oraz pieśni o tematyce patriotycznej. Do ważniejszych wydarzeń chóru należy zaliczyć występ podczas Eucharystii pod przewodnictwem Józefa kard. Glempa w Gogołowie (2008), a także udział w przeglądach pieśni kolędowych w Tyczynie, Dobrzechowie, Rzeszowie i we Frysztaku, pieśni Maryjnych w Czudcu, Niewodnej, Brzyskach oraz pieśni patriotycznych w Strzyżowie i Dobrzechowie. Chór gościł także na dożynkach diecezjalnych w Rzeszowie. Chór występował też w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz Wadowicach. Prowadzącym i dyrygentem chóru jest Pan Kazimierz Jantoń.

Chór mieszany "Sokół"

13-sokolChór mieszany "Sokół" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku powstał w 1987 roku. Pierwszym dyrygentem chóru był Pan Jan Karpierz, później Pan Janusz Strzępek. Od kwietnia 2003 r. do chwili obecnej chór prowadzi Pani Magdalena Wiśniowska. Chór przez wszystkie lata rozwijał swoje umiejętności i ciągle poszerzał repertuar, na który obecnie składają się pieśni liturgiczne, kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne oraz bogaty repertuar ciekawie zaaranżowanych przyśpiewek ludowych. Corocznie prezentuje się podczas organizowanych w naszym powiecie różnych przeglądów, w tym: Pieśni Maryjnych w Czudcu, Pieśni Wielkanocnych „Surrexit Chrystus Alleluja" w Gogołowie oraz Pieśni Patriotycznych w Strzyżowie. Jest częstym gościem w Bazylice w Pilźnie oraz rodzimym Frysztaku, gdzie od lat współorganizuje Koncert Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię". Ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, w tym m.in.: nagrodę Prezesa ELMET-u z Rzeszowa (1997 r.), II nagrodę (2009 r.) w Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie, wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2001. Chór dwukrotnie brał udział w Podkarpackim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Radymnie, gdzie wyśpiewał w 2008 r II nagrodę, a w 2010 r został honorowo wyróżniony przez jury konkursowe. Jesienią ubiegłego roku na zaproszenie słowackiego chóru „Karmel", chór koncertował w Stropkovie na Słowacji. Chór w bieżącym roku (2012 r.) będzie obchodził jubileusz 25 - lecia.

Dziecięcy zespół „Wiolinki"

14-wiolinkiDziecięcy zespół „Wiolinki" rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2009 r. Obecnie liczy 10 uczniów kl. 0-III. Prowadzony jest przez Panią Magdalenę Wiśniowską. W swoim repertuarze posiada piosenki dziecięce podparte podkładem muzycznym. Zespół chętnie prezentuje się podczas różnych uroczystości gminnych, m.in. na II Koncercie Kolęd „Chwalmy Boże Dziecię" we Frysztaku i II przesłuchaniu chórów dziecięcych „Gdzie jest nasze Betlejem" w Gogołowie.

Grupa wokalna „Allegro"

15-allegroGrupa wokalna „Allegro" powstała w 2010 r. Skupia uzdolnione wokalnie dzieci szkół podstawowych. Podczas zajęć uczestnicy uczą się poprawnej emisji głosu, dykcji i oddechu. Zajęcia odbywają się indywidualnie z każdym uczniem, jak również zespołowo. Piosenki przygotowywane są w podparciu o podkłady muzyczne. Grupa chętnie uczestniczy w imprezach środowiskowych na terenie gminy, jak również dzielnie reprezentuje gminę Frysztak na konkursach powiatowych. Zespół obecnie liczy 6 osób. Zajęcia prowadzi Pani Magdalena Wiśniowska.


Młodzieżowy zespół wokalny

16-mlodziezowyMłodzieżowy zespół wokalny powstał jesienią 2011 r. Od początku instruktorem jest pani Magdalena Wiśniowska, prowadzaca zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej, która przejawia zdolności wokalne. Obecnie zespół liczy 5 osób. Zajęcia prowadzone są indywidualnie oraz grupowo z uwzględnieniem poprawnej dykcji i interpretacji tekstu muzycznego. Młodzi artyści uczą się pracy z mikrofonem i nagłośnieniem co pozwala na dobre przygotowanie do występów na scenie.

Grupa tańca współczesnego „Zygzak"

17-zygzakGrupa tańca współczesnego „Zygzak" działa od 1997 r. Obecnie w zespole pracuje już drugi skład. Jak mówi choreograf zespołu Pani Agata Skiba: „Pierwsi tancerze wyfrunęli na studia. Ale ciągle wracają i wraz z młodszymi koleżankami tańczą w koncertach i robią własną choreografię." Obecnie grupa liczy 15 osób. ZYGZAK tańczył z powodzeniem w wielu przeglądach. O sukcesach można przeczytać na stronach www.zyg-zak.prv i www.gokfrysztak.pl. Co roku zespół przedstawia nowy program, który jest pokazywany w ramach koncertów tańca współczesnego na przełomie września i października. Instruktorem i choreografem zespołu jest Agata Skiba.

Zespół tańca towarzyskiego „Zygzaczek"

18-zygzaczekZespół tańca towarzyskiego „Zygzaczek" działa od 2008 r. Liczy 17 osób. Prowadzony jest przez panią Agatę Skibę. Występuje na imprezach środowiskowych i szkolnych. ZYGZACZEK jest zdobywcą 3 miejsca w Mikołajkowych Spotkaniach Tanecznych 2011 organizowanych przez RCKP w Krośnie.

Zespół tańca towarzyskiego „Zygzaczek II"

19-zygzaczek2Zespół tańca towarzyskiego „Zygzaczek II" powstał w październiku 2010 r. Liczy 30 osób. Prowadzony jest przez Panią Agatę Skibę. Jest najmłodszą grupą taneczną, posiadajacą nieodparty urok i mnóstwo energii, którą instruktor przekłada na taniec.

Dziecięcy zespół tańca „Bzyczki"

20-bzyczkiDziecięcy zespół tańca „Bzyczki" działa od 2003 r. Liczył 24 osoby. Jest to najweselsza, rozbawiona grupa dzieci występująca na różnych imprezach środowiskowych czy też szkolnych. Obecnie grupa przeżywa transformację, poszukuje nowej nazwy i formuły tanecznej dla siebie pod okiem instruktorki - Pani Agaty Skiby.

GMINA NIEBYLEC

Kapela „Jany" z Niebylca

 

21-janyKapela „Jany" z Niebylca została założona w 1977 r. w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Niebylcu. Jej założycielem był ówczesny dyrektor spółdzielni Pan Wacław Kozłowski. W 1985 r. powołany do życia Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu przejął w części patronat nad kapelą, a jej kierownikiem muzycznym został wówczas Pan Wiktor Bochenek, pełniący tę funkcję do dzisiaj. Kapela jest laureatem wielu przeglądów i konkursów: m.in. I nagrody i wyróżnienia w Wojewódzkich Przeglądach Kapel Ludowych w WDK Rzeszów (1986, 1989, 1991), wyróżnienia w I Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Kulturalnej Wsi - Gorzów Przytoczna 1978 r., III nagrody w VIII Spotkaniach Folklorystycznych "O pawie Pióro i Gliniany Dzban" Tarnów 1986 r. i innych. Kapela wielokrotnie występowała w imprezach i koncertach muzycznych takich jak m.in.: Łańcucka Jesień Kulturalna, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle, w Szczyrku, w Makowie Podhalańskim, na Dożynkach Jasnogórskich, dożynkach wojewódzkich i in. Kapela „Jany" koncertowała również za granicą, w tym: na Węgrzech, we Francji, w Austrii, Słowacji, Niemczech. Bierze także udział w programach telewizyjnych i radiowych. Kapela posiada Artystyczny Znak Jakości za 1980 r. nadany przez Wydział Kultury UW w Rzeszowie, Dyplom za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej Ministra Kultury i Sztuki 1998 r., Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w 2005 r., Nagrodę Starosty Strzyżowskiego w 2007 r. oraz nagrodę honorową Wójta Gminy Niebylec w 2007 r.

Zespół śpiewaczy "Malina" z Połomi

22-malinaZespół śpiewaczy "Malina" z Połomi to folklorystyczna, wokalna grupa kobieca założona w 1987 r. przez Panią Marię Betleję. Mając w repertuarze tradycyjne pieśni i piosenki ludowe z regionu rzeszowskiego i Pogórza, współpracuje z kapelą „Jany", występując także w widowiskach obrzędowych tj. "Swaty", "Chłopskie żale", "Skubanie pierza". "Malina" koncertuje w składzie - Helena Bobowska, Krystyna Mucha, Helena Stanisławczyk, Maria Bosek, Irena Dzindzio, Bronisława Fijałkowska a o repertuar i szatę muzyczną dba Pan Wiktor Bochenek. W 2006 r. zespół za całokształt działalności otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 2011 r. za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony kultury nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Kapela "Cajmery"

23-cajmeryKapela „Cajmery" powstała w 2000 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. W swoim repertuarze posiada przyśpiewki i melodie tradycyjnego folkloru miejskiego jak i własne kompozycje. Występuje nie tylko na terenie Podkarpacia, ale także poza jego granicami. Kapela Cajmery bawi swoim repertuarem na różnych imprezach okolicznościowych, spotkaniach integracyjnych, piknikach. Jest też uczestnikiem różnych Przeglądów Kapel. W czerwcu 2010 r. reprezentowała gminę Niebylec na VIII Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy" w Kiejdanach na Litwie. Kapela Cajmery wydała płytę CD ze swoimi piosenkami nagraną w studio Polskiego Radia w Rzeszowie. Kierownikiem muzycznym kapeli jest Pan Janusz Rak.

Zespół "Jazz Band Niebylec"

24-jazzbandZespół "Jazz Band Niebylec" powstał w 1999 r. i działa do dziś. Muzycy wywodzą się z wcześniejszej grupy big - bandu, który działał w latach 90-tych w GOK - u Niebylec pod kierunkiem Pana Dariusza Szlachty. W swoim repertuarze posiada standardy wywodzące się z klasyki nowoorleańskiej i dixielandowej. Zespół bierze udział w koncertach środowiskowych, występował w klubach jazzowych "Combo" w Strzyżowie, "Bohema" w Rzeszowie, „Alternatywy" w Stalowej Woli, Wieluńskich Spotkaniach Tradycjonalistów Jazzowych, Zaduszkach Jazowych w Kolbuszowej i wielu innych. 12 grudnia 2009 r. w ramach VI Niebyleckich Impresji Jazzowych odbył się Jubileusz 10-lecia zespołu Jazz Band. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Pan Wiktor Bochenek.

Orkiestra Dęta w Niebylcu

25-detaniebylecOrkiestra Dęta w Niebylcu powstała w 1946 r. z inicjatywy nieżyjącego już ks. Franciszka Murasa. Dzięki ciężkiej, żmudnej pracy muzyków, którzy swoją pasją przyczynili się do podtrzymania, upowszechniania i rozsławiania kultury naszego regionu Orkiestra Dęta w 2011 r. obchodziła 65-lecie swojej działalności. W tym czasie osiągnęła wiele sukcesów, dając liczne koncerty zarówno na terenie gminy jak i poza nią. Obecnie orkiestra działa przy GOK-u w Niebylcu, a jej kapelmistrzem jest Pan Janusz Rak. Orkiestra liczy 35 członków. Są to ludzie młodzi, absolwenci szkół muzycznych I i II st. w Strzyżowie i Rzeszowie. Orkiestra wpisana jest w rejestr Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie. W swoim repertuarze muzyki marszowej, kościelnej i koncertowej ciągle się rozwija, oprócz uświetniania uroczystości i imprez lokalnych czy powiatowych, kilkakrotnie brała udział w pielgrzymkach, zlotach chórów i orkiestr w Częstochowie i Licheniu. Orkiestra na stałe współpracuje z zespołem niebyleckich Mażoretek.

Mażoretki „Dżet"

26-dzetMażoretki „Dżet" to zespół taneczno - marszowy powstały we wrześniu 2008 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Jego założycielem i choreografem jest Pani Agnieszka Cynar, tambur-major Orkiestry Dętej z Niebylca. Jedyny w powiecie tego typu zespół występuje na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując układy taneczno - marszowe, żonglując i podrzucając pałeczką mażoretkową. Współpracuje stale z orkiestrą dętą w Niebylcu, tańcząc do utworów granych przez tę orkiestrę. Zespół uświetnia różne imprezy okolicznościowe w gminne i powiecie, jak również bierze udział w przeglądach i konkursach wojewódzkich, wzbudzając zainteresowanie i sympatię publiczności. Prowadząca zespół Pani Agnieszka Cynar zaprojektowała stroje dla zespołu w kolorach powiatowych: niebiesko - żółtym.

Mażoretki młodsze

27-marzonetkimlGrupa powstała w 2010 roku. Jej założycielem i choreografem jest pani Agnieszka Cynar, tambur-major Orkiestry Dętej z Niebylca. Zespół występuje w strojach barw narodowych: biało - czerwonych. Dziewczyny prezentują układy taneczno - marszowe, żonglując i podrzucając pałeczką mażoretkową. Grupa współpracuje z orkiestrą dętą w Niebylcu, tańcząc do utworów granych przez tę orkiestrę.

Grupa Ladies

28-ladiesGrupa taneczna „Ladies", działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu, została założona w 2005 roku pod nazwą „Pover". Grupa tańczy układy tańca dyskotekowego i nowoczesnego. Zespół występował na wielu gminnych, powiatowych i wojewódzkich imprezach, przeglądach, w tym m.in.: „Solińskie lato", Dni Gminy Niebylec, Dni Strzyżowa, festynach kulturalnych i innych imprezach muzycznych. Instruktorem zespołu jest Pani Ewelina Rak.

Zespół Tańca Towarzyskiego „Volt"

 

29-voltZespół tańca towarzyskiego „Volt" powstał w marcu 2009 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Jego założycielem i choreografem jest Pani Agnieszka Cynar. Zespół na początku swojej działalności liczył 8 par. Swoimi występami uświetnia imprezy okolicznościowe w gminie i powiecie. Bierze udział w przeglądach zespołów tanecznych również na szczeblu wojewódzkim. Występował m.in.: w Mielcu, Polańczyku, Wielopolu Skrzyńskim.

Zespół Tańca Towarzyskiego „Volt - cik"

 

30-volcik Zespół tańca towarzyskiego „Volt- cik " powstał w 2011r. przy zespole „Volt". Jego założycielem i choreografem jest Pani Agnieszka Cynar. Parę taneczną tworzą: Kinga Pięciak i Jakub Loch.

GMINA STRZYŻÓW

Grupa Śpiewacza „Baby Glinickie"

 

babyglGrupa Śpiewacza „Baby Glinickie" powstała w 2001 roku. Tworzy ją 6 gospodyń z Glinika Zaborowskiego. Panie kultywują tradycje śpiewacze naszego regionu. W repertuarze posiadają wiele unikalnych pieśni ludowych, które z powodzeniem prezentują na przeglądach folklorystycznych zarówno w kraju jak i za granicą (Litwa, Łotwa). Gospodynie z Glinika Zaborowskiego własnoręcznie wykonały stroje rzeszowskie, w których występują. Są też mistrzyniami tradycyjnej kuchni regionalnej. W 2009 roku zespół zajął III miejsce na IX Podkarpackim Festiwalu Seniorów „Muzyka i Wokalistyka" w Boguchwale. Ponadto zdobył wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Grup Śpiewaczych w Tyczynie. Instruktorem, akompaniatorem i muzykiem grupy jest Pan Wiktor Bochenek.

Zespół Folklorystyczny „Kłosowanie"

Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie" powstał w listopadzie 2006 r. z grupy 18 osób - miłośników folkloru i byłych tancerzy, których kontakt z folklorem rozpoczął się jeszcze w latach 60. i trwa do dnia dzisiejszego. Inicjatorką powstania "Kłosowian" była Czesława Szlachta-Pytko, która do dziś śpiewa i tańczy w zespole. „Kłosowianie" korzystają z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty i choreografa Domu Kultury „Sokół" - Stefana Kłosowicza nieustannie poszerzając swój wachlarz umiejętności taneczno - wokalnych, a od niedawna również teatralnych („Pokaz obrzędów weselnych", „Jasełka"). Jesienią ubiegłego roku do zespołu dołączyła spora grupa młodych „zapaleńców" i miłośników folkloru, którzy z tańcem ludowym zetknęli się już w szkole podstawowej. Obecnie Zespół liczy ok. 40 osób i odnosi wiele sukcesów, zdobywając nagrody, wyróżnienia, dyplomy na krajowych i zagranicznych scenach. Obecnie kierownictwo muzyczne zespołu sprawuje Kazimierz Tokarski, a choreografem jest Anna Proksa- Lenart.

Grupa śpiewacza „Barwy jesieni"

32-barwyGrupa śpiewacza „Barwy jesieni" działa przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie od stycznia 2007 r. Jej repertuar to obszerny zbiór pieśni ludowych, religijnych, patriotycznych, biesiadnych oraz kolęd i pastorałek. Grupę tworzy 11 przemiłych, starszych osób, które dzięki swojej wytężonej pracy oraz niespożytej energii życiowej zdobywają coraz większe uznanie zarówno wśród odbiorców jak i komisji sędziowskich. Zespół często uświetnia swoimi występami lokalne uroczystości, spotkania okolicznościowe i imprezy kulturalne, dzięki czemu jest rozpoznawalny i ceniony w lokalnym środowisku. Do najważniejszych osiągnięć Zespołu należą wyróżnienia, I i II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie oraz II miejsce na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach. Każdego roku „Barwy Jesieni" uczestniczą w Dożynkach zarówno tych gminnych jak i Diecezjalnych (w Katedrze Rzeszowskiej) oraz w obchodach święta Niedzieli Palmowej. Wówczas członkowie zespołu prezentują własnoręcznie zrobiony tradycyjny wieniec dożynkowy oraz barwnie zdobioną palmę wielkanocną. Opiekunem zespołu jest p. Maria Piskadło, a instruktorem Grzegorz Szczygieł.

Zespół „Stryki i Wujanki"

33-wujankiZespół „Stryki i Wujanki" powstał w styczniu 2007 roku. Tworzy go grupa śpiewacza sześciu seniorek oraz zespół pięciu panów grających na harmonijkach ustnych, skrzypcach i akordeonie. Na repertuar zespołu składają się pieśni i melodie ludowe z najbliższego regionu oraz fragmenty dawnych obrzędów i zwyczajów odtwarzane z zachowaniem typowej dla naszego terenu gwary. „Stryki i Wujanki" występują w autentycznych, regionalnych strojach ludowych charakterystycznych dla okolic Strzyżowa. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, w tym: I miejsce i II na Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach (2010 r., 2009 r.), II miejsce na Podkarpackim Festiwalu Seniorów „Muzyka i Wokalistyka" w Boguchwale (2010 r.), III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kapel „Do korzeni" w Rzeszowie (2010 r.) oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Ludowych Zespołów Stylizowanych w Szydłowcu w 2009 r. Opiekunem i kierownikiem zespołu jest p. Jacek Wojtuń.

Strzyżowski Chór Kameralny

34-chorStrzyżowski Chór Kameralny powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie i tworzy go ok. 30 osób. Jego założycielem i jednocześnie dyrygentem jest Pan dr Grzegorz Oliwa. W repertuarze chóru znajdują się zarówno dzieła wokalne, jak i wokalno-instrumentalne od renesansu do współczesności. Od 1995 r. chór współpracuje z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną, wykonując wokalno - instrumentalne dzieła m.in. takich kompozytorów jak: J.S. Bach, W.A. Mozart, G.B. Pergolesi czy G.G. Gorczycki. Bierze też udział w imprezach organizowanych przez rzeszowski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr m.in.: „Wieczory Bernardyńskie", koncerty „Alleluja", „Magnificat" oraz w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo" w Rzeszowie, w którym w latach 1998, 2000 i 2002 zdobył I nagrodę. Od kilku lat Chór współpracuje z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem, z którymi m.in. w ostatnim czasie koncertował w Filharmonii Rzeszowskiej. Chór uświetnia także różnego rodzaju uroczystości kościelne i imprezy kulturalne w naszym środowisku, a od kilku lat uczestniczy w cyklu koncertów pt. „Noworoczne Impresje Muzyczne" organizowanych przez Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie. W 2011 r. Strzyżowski Chór Kameralny pod batutą p. Grzegorza Oliwy podjął się trudnego zadania wykonania kantaty scenicznej Carla Orffa pt. „Carmina Burana". Na scenie podczas tego widowiska muzycznego wystąpili także gościnnie zaproszeni wykonawcy - wybitni soliści polskich scen operowych Poznania, Krakowa, Katowic: Karina Skrzeszewska - sopran, Maciej Gallas - tenor, Maciej Bartczak - baryton oraz znakomici pianiści - profesorowie krakowskiej Akademii Muzycznej: Mirosław Hermanowski i Piotr Grodecki, a także Rzeszowska Grupa Perkusyjna.

Strażacka Orkiestra Dęta OSP w Strzyżowie

35-detaospStrażacka Orkiestra Dęta OSP powstała w 1958 r. z inicjatywy ówczesnego środowiska strażackiego Strzyżowa. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był p. Józef Strzępek z Tułkowic. Przez ponad 40 lat istnienia zmieniały się pokolenia muzyków grających w orkiestrze, w jej dziejach były też momenty trudne, jak ten w 1968 r., w którym muzykom odebrano instrumenty i „aresztowano" je w świetlicy Fabryki Mebli. Strażacka Orkiestra Dęta ze Strzyżowa swoimi występami uświetnia wiele imprez patriotycznych, środowiskowych i religijnych. W repertuarze Orkiestra posiada wiele utworów narodowych, religijnych i ludowych. Przez wiele lat kapelmistrzem zespołu był Pan Andrzej Maźnicki ze Strzyżowa.

„Antyquariat Jazz Group"

36-jazzgroup„Antyquariat Jazz Group" powstał w 1995 roku z inicjatywy muzyków strzyżowskiego środowiska. Na jego repertuar składają się przede wszystkim kompozycje autorskie utrzymane w stylistyce fusion. Program koncertów uzupełniany jest niekiedy kompozycjami polskich jazzmanów (Dębski, Namysłowski, Ścierański). Zespół koncertuje w klubach jazzowych Podkarpacia (Nowa Sarzyna, Jarosław, Brzozów, Rzeszów) oraz pełni rolę gospodarza muzycznego podczas cyklicznych imprez pod hasłem „Swing Party", odbywających się w kawiarni muzycznej „Combo" w Strzyżowie. Skład zespołu tworzą: Dariusz Szlachta - saksofon, Rafał Chmiel - instrumenty klawiszowe, Grzegorz Drogoń - gitara, Grzegorz Małek - gitara basowa i Bogdan Zimny - perkusja.

„Acoustic Trio"

37-acusticZespół powstał rok temu. Muzycy podjęli decyzję o współpracy na jam session, w ramach Zaduszek Jazzowych w 2010 roku. Repertuar zespołu stanowią standardy muzyki jazzowej i popowej, zaaranżowane w różnych stylach.

O oryginalności brzmienia tria stanowi przede wszystkim nietypowy skład instrumentalny: Dariusz Szlachta - instrumenty dęte, Grzegorz Drogoń - gitara oraz Bogdan Zimny - cajon i instrumenty perkusyjne.

Zespół muzyczny „Stuffers"

38-stuffersZespół muzyczny „Stuffers" działa przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie od 2009 roku. Grupa porusza się w muzycznych klimatach alternatywnego rocka. Skład zespołu tworzą uczniowie strzyżowskich szkół: Jakub Stachura -gitara prowadząca, Mateusz Stępień - gitara rytmiczna, Damian Łyszczarz - gitara basowa i Tomasz Wietecha - perkusja oraz Rzeszowianka - Joanna Nawojska (wokal).

Studio Piosenki „Art Projekt"

39-artprojektStudio Piosenki działa od 2001 roku, a przyczynkiem do jego powstania była grupka utalentowanych wokalnie dzieci. Skupia solistów z terenu miasta i gminy Strzyżów. Zajęcia prowadzone są indywidualnie z każdym solistą i obejmują ćwiczenia dykcyjno - emisyjne, jak również naukę piosenek i pracę nad interpretacją. Piosenki przygotowywane są w oparciu o podkłady muzyczne. Soliści uczestniczą w imprezach środowiskowych, jak również reprezentują Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie na imprezach o charakterze konkursowym. W 2008 roku Studio Piosenki przyjęło nazwę „Art Projekt", gdyż pod taką właśnie nazwą powstał program o charakterze artystyczno -edukacyjnym, rozszerzający dotychczasowy zakres zajęć Studia Piosenki o ruch sceniczny i taniec, a także o zajęcia w sekcji instrumentalnej. W ramach tego projektu pracują dwie grupy solistów: dziecięca i młodzieżowa, kwartet wokalny, jak również przygotowywane są układy taneczne na potrzeby programów grupy Art Projekt. Instruktorami grupy są p. Barbara i Dariusz Szlachtowie, zaś choreografem jest p. Magdalena Słupek.

Dziecięce Zespoły Taneczne: „Perełki", „Dzikusy" i „Malinki" prezentują układy z kategorii inscenizacja taneczna, której zadaniem jest przedstawienie wybranego tematu przy użyciu różnych technik tanecznych, kostiumów i rekwizytów. Grupy biorą udział w konkursach i przeglądach odbywających się w naszym regionie m.in. IX Andrzejkowe Spotkania Taneczne w jasielskim Domu Kultury (2009), Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych „Rytm, Muzyka, Taniec" w Niebylcu (2010, 2011, 2012), IV Podkarpackie Mistrzostwa Formacji Tanecznych w Rzeszowie (2011). Instruktorem i choreografem wszystkich grup od początku ich istnienia jest Pani Anna Proksa - Lenart. Zajęcia odbywają się w Domu Kultury „Sokół" w poniedziałki, w godzinach 16.05 - 18.15.

Zespół taneczny „Perełki"

40-perelki Zespół taneczny „Perełki" powstał w we wrześniu 2009 roku. Skupia dzieci w wieku od 5 do 7 lat.

 

Zespół taneczny „Dzikusy"

41-dzikusyZespół taneczny „Dzikusy" istnieje od 1 października 2008 roku. Zrzesza dzieci w wieku od 8 do 12 lat.


Zespół taneczny „Malinki"

 

42-malinkiZespół taneczny „Malinki " działa od września 2011 roku. Zrzesza dzieci uczęszczające do klas II - VI.


Falling Rocks
falling

Zespół „Falling Rocks" powstał w 2012 r. a jego członkowie pochodzą ze Strzyżowa. Zespół tworzą: Dawid Ficek - bas i wokal, Robert Długosz - gitara, Wojtek Złotek - gitara, Bartek Matłosz - perkusja i chórki. Grają hard rocka, wykonując m.in. utwory zespołów takich jak: „Judas Priest", „Scorpions", „TSA" czy „KSU". Mają również własne kompozycje, planują nagranie pierwszej płyty. Publiczność kocha ich gitarowe brzmienia i energię, którą emanują ze sceny. Zespół zagrał już około 25 koncertów w różnych rejonach Podkarpacia. Grali z zespołami takimi jak: „Monstrum", „Maska", „Ciryam", „Totentanz". Młodzi artyści czekają na propozycje koncertowe. www.facebook.com/fallingrockss, email: fallingrocks@onet.pl.

Steel Velvet

steel_velvet_strzyw„Steel Velvet” to grupa pochodząca ze Strzyżowa, której muzyka nawiązuję do najlepszych lat hard rocka, nie tylko zagranicznych lecz i polskich legendarnych artystów. Zespół powstał w 2008 roku, grając do dziś w nie zmiennym składzie: Paweł Soja – wokal i gitara basowa, Dominik Cynar – gitara, Mariusz Belcar – gitara i drugi wokal i Robert Ziobro - perkusja.

 

Koncertowe występy „Steel Velvet” przesycone są energią i mocnym, melodyjnym brzmieniem w charakterystycznym stylu. Zespół zagrał ponad 100 koncertów w różnych rejonach Polski, występując w klubach oraz na dużych plenerowych scenach z takimi grupami jak „TSA”, „Złe Psy”, „Proletariat”, „Oddział Zamknięty”, „Mech”, „Kat”, „Dżem” czy „Kobranocka.” W swoim dorobku fonograficznym posiadają: demo z 2009 roku i nagraną w 2011 roku debiutancką płytę zatytułowaną „LuZ”, zawierającą dziesięć utworów utrzymanych w stylu lat 70/80’. Ponadto zespół zarejestrował dwa teledyski: „Wczorajszy Jazz” i „Soczewki”, promujące utwory z płyty „LuZ”. Więcej informacji na stronie internetowej: www.steel-velvet.pl.

 

GMINA WIŚNIOWA

Zespół Pieśni i Tańca „Wisznia"

43-wiszniaW latach 50 i 60 XX wieku w Wiśniowej działał prężny zespół pieśni i tańca, który koncertował w całej Polsce, m.in. w Warszawie. Po kilkunastoletniej przerwie 1 kwietnia 1986 roku przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej zawiązala się grupa młodzieży skupiona wokół tańca i śpiewu ludowego. Założycielką i choreografem zespołu została p. Danuta Szaro -Żarek - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Na początku lat 90 - tych obowiązki choreografa zespołu przejął Pan Grzegorz Tomaszewski. W 1996 r. zespół zasilają członkowie zespołu z Markuszowej. Latem 2002 roku rodzi się pomysł zebrania w grupę obecnych i byłych tancerzy. Tworzy się zespół w oparciu o byłych członków zespołu sprzed 16 lat, tych tańczących później, a także osób z innych zespołów ludowych. Wiosną 2003 r. zespół pieśni i tańca przyjmuje nazwę „Wisznia". Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się: tańce z okolic Rzeszowa, tańce krośnieńskie, lubelskie, polonez, krakowiak i tańce strzyżowskie. Grupa ma również opracowane widowiska obrzędowe. Za kultywowanie tradycji ludowych „Wisznia" została uhonorowana m.in.: Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodą Zarządu Powiatu w Strzyżowie.

Kapela Ludowa „Wiśniowianie"

44-wisniowianieKapela Ludowa „Wiśniowianie" powstała w 1983 roku. Nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pracuje przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej. W repertuarze zespołu znajdują się melodie i przyśpiewki ludowe naszego regionu. W roku 1996 kapela przygotowała i opracowała melodie ludowe zapisane przez nieżyjącego już znanego muzyka ludowego p. Jana Prejsnara z Kożuchowa. Między innymi dzięki tym opracowaniom kapela ludowa przyczyniła się do wyróżnienia Gminy Wiśniowa w konkursie Wojewody Rzeszowskiego „Skąd nasz ród" w 1996 r., a także w roku 1997 do przyznania Gminie Wiśniowa tytułu „Mecenasa kultury" w konfrontacjach aktywności kulturalnej gmin woj. rzeszowskiego. Oprócz repertuaru wokalno-instrumentalnego, kapela towarzyszy Zespołowi Pieśni i Tańca „Wisznia".


Chór męski „Echo"

45-echoChór męski „Echo" powstał w 1972 r. Jego pierwszym dyrygentem był p. Karol Kiełtyka. W 1973 r. patronat nad chórem obejmuje Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniowej, chór zostaje zarejestrowany w Rzeszowskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr jako męski chór czterogłosowy „Echo". W 1975 r. merytoryczną opiekę nad chórem roztacza nowo powstały Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej. Wówczas dyrygentem chóru zostaje p. Albin Gryboś z Jasła. W 1993 r., po kilku poprzednikach, obowiązki dyrygenta przejmuje p. Stanisław Świerad, pełniący tę funkcję do dnia dzisiejszego. W repertuarze chóru znajduje się około 100 pieśni o charakterze patriotycznym, religijnym i ludowym. W 1997 roku chór obchodził 25-lecie swojej działalności i z tej okazji otrzymał dyplom uznania od Rzeszowskiego Oddziału PZChiO za wybitną pracę społeczną w amatorskim ruchu muzycznym. Chór nadal aktywnie działa i koncertuje. Nie sposób wymienić wszystkich jego koncertów i występów, dokonań w zakresie upowszechniania i ukazywania piękna polskiej pieśni chóralnej. Chór wziął udział m.in.: koncercie pieśni patriotycznych i ludowych w Świdniku, w uroczystym koncercie z okazji 75-lecia Chóru Parafialnego w Dobrzechowie, w uroczystej Mszy św. z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Katyń" w Turaszówce, we Mszy św. koronacyjnej obrazu Matki Boskiej Chmielnickiej w Chmielniku, w obchodach 630-lecia wsi Wiśniowa czy też we Mszy św. celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II w Krośnie.


Chór parafialny „Harfa" z Niewodnej

46-harfaChór parafialny „Harfa" z Niewodnej powstał w latach powojennych XX wieku. Jego założycielem był p. Stanisław Świerad. W latach 70 - tych chór zawiesił swoją działalność, którą po długiej przerwie wznowił w 2004 roku p. Andrzej Szypuła. Obecnie chór prowadzi organista p. Tomasz Irzyk.

Zespół instrumentalno-wokalny Pantarhei

47-PantarheiZespół tworzy 5 osób, grających i śpiewających poezję muzykę religijną: piosenki pielgrzymkowe, oazowe, kolędy itp. Koncertują w Polsce i poza jej granicami. Szczegółowe informacje o zespole znaleźć można na stronie internetowej pod adresem /www.pantarhei.art.pl/.

Zespół wokalny z Markuszowej

48-zesmarkuszowaZespołem opiekuje się Pan Dariusz Data. W skład zespołu wchodzą: Ula Kaczmarek, Monika Kut, Mira Kaczmarek, Joanna Czech i Alicja Kaczmarek.

Kapela biesiadno-podwórkowa

49-kapelaKapela biesiadno-podwórkowa zawiązała się wiosną 2011 roku. W swym repertuarze posiada utwory ogólnie znane z nurtu biesiadnego a także „wpadające w ucho” i porywające do tańca piosenki wokalno - instrumentalne. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Pan Henryk Tęcza.

Zespół instrumentów dętych

50-zespdetychZespół instrumentów dętych powstał w 1992 roku. Tworzy go 8 muzyków. Zespół ma w repertuarze pieśni patriotyczne, religijne, kolędy, utwory muzyki rozrywkowej. Uświetnia wiele imprez środowiskowych, występował również w Radio Rzeszów w popularnym programie „Radio Biwak". Kierownikiem grupy jest Pan Zbigniew Mikuszewski.


Młodzieżowa Orkiestra Dęta

51-mldetaMłodzieżowa Orkiestra Dęta została zawiązana na początku 2010 roku. Od tego czasu koncertowała wielokrotnie w kraju i za granicą, uświetniając swymi występami uroczystości gminne oraz święta narodowe. Większość członków orkiestry to ludzie młodzi. W repertuarze posiada utwory religijne, rozrywkowe oraz kolędy. Kapelmistrzem orkiestry jest Pan Emil Włodyka.

Informacje i zdjęcia dzięki uprzejmości: Ośrodka Kultury w Czudcu, Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku, Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, Ośrodka Kultury w Wiśniowej, Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie, Pana Mirosława Lenarta, a także z archiwum Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.