wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

MUZEA POWIATU

 

 

 

.  

 

 GMINA CZUDEC
 
Izba Pamieci w Czudcu (Kopiowanie)Historyczna Izba Pamięci w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu - udostępniona dla społeczności Czudca w 1997 r. a przekazana przez Zespół Szkół „Instal". Zgromadzone zbiory pokazują drogi Polaków do wolnej ojczyzny w latach 1901 - 1945 i są to m.in. mundury wojskowe, medale, mapy, plakaty, ekspozycje obozowe, makiety, korespondencja, hełmy, manierki, broń, łuski pocisków. Izba ta pełni funkcję wychowawczo - edukacyjną. Historyczna Izba Pamięci od 1997 roku zawiera w sobie część zwaną Izba Regionalną. Zgromadzone tam eksponaty etnograficzno - historyczne obejmują przedmioty codziennego użytku: lampy, żelazka, kredens, łóżko, maszyny do szycia, garnki gliniane, żarna, obrazy, a także dawne sprzęty rolnicze: cepy, sanie, uprząż konną i inne Ekspozycja powstała w celu kultywowania pamięci o dawnej tradycji i kulturze regionu Ziemi Czudeckiej. Kolejna sala to Izba Pamięci Dziedzictwa Żydów Czudeckich zawierająca pamiątki pozostałe po tych mieszkańcach - artefakty kultury Judaizmu: fragmenty macew z tutejszego kirkutu, aron ha kodesz z XVII w., Torę - fragment na pergaminie XVIII w. - menorę siedmioramienną, Zohar - 23 t. w j. hebrajskim w tłumaczeniu na j. angielski, jarmułki, lampki chanukowe, książki ze znakiem pieczętnym żydowskiej biblioteki. W sali tej można też zobaczyć figurę rabina w stroju żydowskim. Zdjęcie: www.gbp.czudec.pl
 

GMINA FRYSZTAK

 

 ekomuzeum_gry_wolnosci_we_frysztaku_kopiowanieEkomuzeum „Góry Wolności" we Frysztaku - ma swoją siedzibę w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku (ul. Ks. Blajera 14, 38-130 Frysztak). Muzeum działa od maja 2011 roku. Jego najważniejszym celem jest promocja terenu nie tylko poprzez walory turystyczne, zabytki, ale także ciekawą historię i działalność ludzi z pasją, artystów - rękodzielników. W skład ekomuzem wchodzą największe atrakcje turystyczne całej gminy, w tym m.in. zabytkowy, drewniany kościół w Lubli z otoczeniem czy zespół schronowy w Stępinie - Cieszynie. Ekomuzeum jest otwarte na turystę, który może przyjechać do danego miejsca i nie tylko oglądać, ale także spróbować autentycznego życia z gospodarzem danego miejsca. Ekomuzeum nie jest projektem zamkniętym, zawsze ktoś może do niego dołączyć. Szczegółowe informacje i galerie zdjęć pod adresem: www.gorywolnosci.frysztak.pl. Zdjęcie: www.frysztak24.pl

 
 

muzeum_w_gogoowie_kopiowanieGaleria Przybytku Wiejskiego w Gogołowie - to prywatne muzeum prowadzone przez Edwarda Górgacza, prezesa Miłośników Tradycji i Ludowej Muzyki w Gogołowie. Znajdziemy w niej ok. 1500 eksponatów - oryginalnych, niepowtarzalnych sprzętów używanych w dawnej wsi polskiej. Muzeum składa się z dwóch sal: pierwsza poświęcona jest regionalnym rzemieślnikom - znajdziemy tam m.in. warsztat stolarski, szewski czy kowalski; druga zawiera przedmioty codziennego użytku o charakterze ludowym, tj. m.in. kołowrotki, kredensy, lampy naftowe, narzędzia rolnicze itd. Zdjęcie: www.gorywolnosci.frysztak.pl.

 
 

GMINA NIEBYLEC

 
 

muzeum_w_poomi_kopiowanieMuzeum Regionalne „Gajówka" w Połomi - powstało w przykościelnym budynku z inicjatywy Ks. Artura Grzędy - Proboszcza Parafii p.w. Świętego Mikołaja w Połomi. W czterech pomieszczeniach muzeum znajduje się kilkaset eksponatów, z których najcenniejszy stanowi zabytkowy egzemplarz Biblii z 1793 roku. Ponadto w muzeum znaleźć można szereg przedmiotów codziennego użytku m.in.: naczynia kuchenne, stare lampy naftowe, prawidła na buty, stare adaptery, pamiątkowe obrazy, zastawy stołowe, wrzeciona, cierlice, a także niemieckie hełmy z lat 40. W muzeum odnajdujemy także kącik poświęcony Henrykowi Jackowi, mało znanemu połomskiemu aktorowi i poecie, który zginął podczas II wojny światowej (ok. 1940 r.). Tuż obok muzeum znajduje się Zakątek Matki Bożej, który powstał jako dedykacja Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Obejmuje on trakt drogi krzyżowej oraz wiele figur świętych, w tym m.in. Św. Franciszka, Św. Jana Nepomucena, Św. Ojca Pio, Św. Michała Archanioła i Św. Mikołaja. Ponadto w zakątku znajduje się poświęcona figura Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej z La Salette. Zdjęcie z arch. Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.

 
 

muzeum_w_konieczkowej_kopiowanieMuzeum Społeczne Gminy Niebylec w Konieczkowej - powstało w 2012 r. z inicjatywy radnego Rady Gminy Niebylec - Grzegorz Smela, który dostarczył większość eksponatów. W muzeum podziwiać można m.in. narzędzia codziennego użytku, klucze, elementy zabytkowej motoryzacji, radia, maszyny do pisania, maszyny do szycia, wagi, obrazy religijne czy też dobrze zachowaną starą prasę i dokumenty, a także zdjęcia. Szczególne miejsce w muzeum poświęcone zostało spoczywającemu na cmentarzu parafialnym w Niebylcu śp. Janowi Ziomkowi, który był osobistym kierowcą mjr. Henryka Sucharskiego historycznego dowódcy obrony Westerplatte. W muzeum znalazło się też wiele dokumentów i fotografii mieszkańców gminy, biorących udział w działaniach wojennych I i II wojny światowej, w tym m.in. plutonowego Adama Antonika z Gwoździanki odznaczanego pośmiertnie Krzyżem Walecznych przez gen. Władysława Andersa czy kaprala Antonika czołgisty 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich", który zginął podczas bitwy o Monte Cassino we Włoszech. Zdjęcie: Galeria Picasa Gminy Niebylec.

 
 

 

chata_pogrzaska_muzeum_j._przybosia_w_gwonicy_grnej_800x600_kopiowanieMuzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej - W latach siedemdziesiątych narodziła się koncepcja stworzenia w Gwoźnicy muzeum Juliana Przybosia. Miał to być rezerwat etnograficzny. Zakupiono XIX-wieczną zagrodę Antoniego Błądzińskiego (rodzinna chałupa poety spłonęła w 1958 r. Miejsce to upamiętnia głaz). Powstał wówczas miniskansen, w skład którego wchodziły: chałupa z tzw. przyłapem (wnęką podcieniową) konstrukcji zrębowej z wysokim czterospadowym dachem krytym słomą, stodoła z podcieniem w narożniku z 1900 r., dawna stajnia końska adaptowana na warsztat i dwukondygnacyjny spichlerz kamienno-drewniany. W pomieszczeniach tych zgromadzono pamiątki związane z życiem i twórczością poety oraz zbiory etnograficzne. Muzeum udostępniono zwiedzającym w połowie lat osiemdziesiątych. W chwili obecnej muzeum jest nieczynne, eksponaty przeniesione zostały do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Zdjęcie z arch. Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.

 
 

GMINA STRZYŻÓW

 
 

muzeum_w_strzyzwie_kopiowanieMuzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie - to nowa samodzielna jednostka organizacyjna powołana uchwałą Rady Miejskiej w dniu 1 lipca 2011 roku. Oficjalne otwarcie dla zwiedzających odbyło się w 17 maja 2014 r. Placówka przejęła zbiory gromadzone od 1959 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej i eksponowane początkowo w Izbie Pamięci znajdującej się w miejscowym liceum, a od 1972 roku w Społecznym Muzeum Regionalnym TMZS mieszczącym się w Dworze Dydyńskich, przy ul. Modrzewiowej. Siedzibą muzeum jest kamienica przy ul. Łukasiewicza 10, zaś jego filie znajdują się na poddaszu kamienicy przy Rynku 15 oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wśród zbiorów znajdują się eksponaty związane z historią Strzyżowa (dokumenty, militaria, numizmaty, pamiątki z okresu II wojny światowej) oraz etnografią i kulturą materialną regionu (meble, bibliofilia, wyroby rzemiosła, narzędzia rolnicze, sprzęty domowe oraz obrazy i rzeźby miejscowych twórców). Dyrektorem muzeum jest Monika Bober-Kordas, e-mail: muzeum.samorzadowe.strzyzow@gmail.com, tel.: 889 839 031. Placówka udostępnia również do zwiedzania Tunel schronowy z okresu II wojny światowej zbudowany w latach 1940-1941 w Strzyżowie. Zdjęcie: www.facebook.com/MuzeumStrzyzow.

 
 

skansen_godowa_kopiowanieMini Skansen „Zagroda Chłopska" w Godowej - mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Godowej. Stanowią go: drewniany, pokryty strzechą budynek mieszkalno - gospodarczy z przełomu XIX - XX w. wyposażony kompletnie w oryginalne sprzęty oraz charakterystyczne dla XIX - wiecznego krajobrazu ziemi strzyżowskiej wiatraki. W chwili obecnej skansen jest zamknięty dla zwiedzających. Zdjęcie z arch. Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.

 
 

folwark_golcwka_w_wysokiej_kopiowanieFolwark Golcówka w Wysokiej Strzyżowskiej - założony został w XV wieku przez cystersów. Był największym w tym rejonie folwarkiem, a o jego ważności świadczy fakt, że przeniesiono tam z Dobrzechowa dwór opata. W zachowanych pozostałościach zabudowań dworskich znajduje się obecnie mini skansen. Wśród eksponatów m.in. przedmioty domowego użytku (zbiór maszyn do szycia z przyborami krawieckimi, żelazka na dusze, niecki, dzieżki, gliniane garnki), meble ludowe (kredensy, wieszaki, krzesła itp.) zbiór starych zdjęć ze szklanych negatywów oraz obrazy, militarne pozostałości ostatnich wojen (m.in. bagnety, manierki, hełmy), starodawne maszyny rolnicze, zabytkowe silniki stacjonarne, w tym potężny silnik młyński. Zwiedzanie po umówieniu tel. 663 164 669, 605 060 995. Zdjęcie: www.projektatlas.eu.

 
GMINA WIŚNIOWA
 
 

muzeum_w_szufnarowej_kopiowanieIzba Pamięci „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie" w Szufnarowej - utworzenie Izby Pamięci jest wyrazem wdzięczności i hołdem dla pierwszego proboszcza parafii śp. ks. kan. Bronisława Domino, z inicjatywy którego w 1996 r. w niezagospodarowanym do tej pory budynku, obok Kościoła Parafialnego p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Szufnarowej utworzone zostało Muzeum Parafialne „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie". Eksponaty stanowiły sprzęty i narzędzia gospodarcze związane z dawnym życiem na wsi i pracą rolników, a także przedmioty codziennego użytku, dokumenty, rodzinne pamiątki pozyskane od mieszkańców Szufnarowej i okolicznych wsi. W 2013 r. odbyło się ponowne otwarcie muzeum jako Izby Pamięci, w której mieści się ponad 3 tys. eksponatów. Pierwsze pomieszczenie stanowi zrekonstruowana izba mieszkalna wyposażona w przedmioty związane z życiem i pracą w domu. Druga sala przedstawia klasę szkolną z lat 50 - 60 XX w. W trzeciej znaleźć można pamiątki po mieszkańcach - rzemieślnikach. Na poddaszu wydzielona została część sakralna, w której ustawiono przedmioty kultu religijnego. W dalszej części tego pomieszczenia na regałach wyeksponowane zostały przedmioty codziennego użytku i narzędzia przybliżające życie dawnej wsi. Otoczenie muzeum stanowią m.in.: szopa, a w niej sanie wyjazdowe, bryczka, miech kowalski, młynki do zboża, sieczkarnie, maszyna do młócenia, ule w pniach, wóz strażacki, wiatraki, kieraty, studnia z żurawiem itp. Izbę Pamięci można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu terminu z proboszczem Parafii Szufnarowa tel.: 17 277 51 38 lub z Zenonem Petką, nauczycielem w Szkole Podstawowej w Szufnarowej, e-mail: aktep60@interia.pl. Zdjęcie: Zenon Petka.

 

izba_pamieci_w_markuszowej_kopiowanieIzba Pamięci Wincentego Witosa w Markuszowej - rozpoczęła swoją działalność w 1989 r. Jej organizacją zajął się miejscowy działacz społeczny Kazimierz Przystaś, współpracując z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Markuszowej. W zbiorach muzeum znaleźć można pamiątki z pobytu Wincentego Witosa w Markuszowej w roku 1932. Wśród nich m.in.: obraz olejny dworku w Markuszowej, portret Wincentego Witosa oraz sztandar Koła Ludowego wręczony przez W. Witosa. Ponadto w Domu Ludowym, gdzie Izba ma swoją siedzibę, zebrano liczne fotografie żołnierzy z czasów II wojny światowej, dokumenty wojskowe w języku polskim i angielskim, kamienne epitafium Rodu Trzecieskich 1430 r.-1740 r. oraz wiele innych cennych eksponatów. Zdjęcie: www.projektatlas.eu