wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Sztuki plastyczne

GMINA CZUDEC

Anita Bloch

1-bloch [320x200]Anita Bloch z Nowej Wsi - Od kilku lat zajmuje się ceramiką, w której znajduje fascynujące połączenie wielu technik plastycznych, jakimi zajmowała się wcześniej. Czerpie ze sztuki ludowej, kochającej kolor i bogactwo, ale i nowoczesnej sztuki projektu, łamiącej bariery i upraszczającej formę. Wykonuje głównie biżuterię i przedmioty użytkowe. Tworzy w myśl zasady, że sztuka ma być odpoczynkiem od codzienności pełnej ograniczeń i zakazów. Dlatego przedmioty, które wykonuje, mają wzbudzać radość - najpierw w niej jako twórcy, później zaś w oglądających.

Anna Jodłowska

2-jodlowska [320x200]Anna Jodłowska z Babicy - Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie w 1997 r. Maluje obrazy techniką olejną na płótnie i na drewnie, sięga również po węgiel, akwarelę czy technikę mieszaną. Inspiracje czerpie z natury, dlatego też głównym tematem jej prac jest pejzaż. Od czasu do czasu, poszukując nowych wrażeń, maluje także portrety i martwą naturę.

Maria Jacek
3-jacek [320x200] Maria Jacek pochodzi z Pstrągowej, a obecnie mieszka w Czudcu. Zamiłowanie do prac artystycznych wyniosła z domu rodzinnego, jej mama do tej pory maluje i rzeźbi. W 1993 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Maluje ikony na deskach, rzeźbi, szkicuje pastelami, maluje na szkle i porcelanie, wykonuje kartki okolicznościowe. Inspiracją dla jej twórczości jest przyroda, piękno okolicznych krajobrazów i zabytków. Tworząc, odpoczywa, wycisza się i "wchodzi" w magiczny świat piękna, bez którego nie wyobraża sobie życia.
Justyna Jacek

4-jacek [320x200]Justyna Jacek mieszka w Zaborowie koło Czudca. W latach 2005 - 2009 uczyła się w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie na kierunku metaloplastyka. Od najmłodszych lat interesuje się sztuką. Lubi rzeźbić, malować oraz rysować. Dobra książka, towarzystwo, muzyka, a przede wszystkim sztuka to to, co lubi najbardziej. Ma swój cel, do którego dąży i marzenia, które stara się zrealizować.

Józefa Nieroda
5-nieroda [320x200] Józefa Nieroda urodziła się w 1944 roku. Pochodzi z Dębowej koło Jasła, a mieszka w Pstrągowej. Od kilku lat intensywnie maluje i rzeźbi. Jest to jej pasja, która sprawia jej ogromną przyjemność. W wolnych chwilach również amatorsko pisze wiersze. Jest także wielką miłośniczką przyrody. Przede wszystkim uwielbia obserwować ptaki. Interesuje się nimi i dlatego często są one tematem jej dzieł. Rzeźbi nie tylko zwierzęta, ale także postacie ludzkie. Na jej obrazach najczęściej widzimy przyrodę. Maluje przede wszystkim krajobrazy, kwiaty, martwą naturę a także portrety.
Sławomir Czarnik

6-czarnik [320x200]Sławomir Czarnik mąż Anny z domu Kliś syn Marii i Marka. Zajmuje się malarstwem akrylowym, czasami temperowym, rzeźbą w drewnie i sporadycznie ceramiką. Na co dzień pracuje w ŚDS w Nowej Wsi na stanowisku Instruktor terapii zajęciowej.


Mieczysław Kołodziej

7-kolodziej [320x200]Mieczysław Kołodziej urodził się w Lubeni w 1960 r., obecnie mieszka w Czudcu. Rysować lubił zawsze, a pierwsze prace wykonane farbami olejnymi powstały podczas jego służby wojskowej. Malował kolegom portrety, a także reprodukcje obrazów. Po dłuższej przerwie za namową kolegi rzeźbiarza w 2010 r. zaczął malować ponownie. Są to prace wykonane pastelami i farbami olejnymi. Stara się nabierać doświadczenia, malując różnorodne tematy, co stało się jego pasją. W 2011 r. obraz Pana Mieczysława Kołodzieja pt. „Słoneczna kąpiel" zakwalifikował się na wystawę malarstwa amatorskiego w WDK Rzeszów.

GMINA FRYSZTAK

Adela Papuga

8-papuga [320x200]Adela Papuga mieszka w Stępinie. Od ponad 60 lat tworzy plecionki ze słomy. Wyplatania nauczyła się w wieku 17 lat, kiedy to podpatrywała kobiety, które podczas pasienia krów tworzyły słomiane rzeczy. Jej prace, w tym m.in. szkatułki, kosze, stroiki, szopki, aniołki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Pani Adela bierze udział w licznych pokazach, w tym m.in. w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak czy w II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja".
Agnieszka Tuleja
9-TULEJA [320x200] Agnieszka Tuleja mieszka w Pułankach. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracowała na stanowisku wykładowcy w Zakładzie Edukacji Plastycznej PWSZ w Sanoku oraz jako asystent w Zakładzie Rzeźby Wydziału sztuki UR. Uprawia rzeźbę w różnych technikach oraz rysunek. To rzeźbiarka nowoczesna, a źródłem jej inspiracji jest człowiek i natura. Po mistrzowsku kompiluje kamień ze szkłem i drutem. Ma na swoim koncie m.in.: 5 wystaw indywidualnych oraz 16 zbiorowych. Brała udział m.in. w II i III Międzynarodowym Plenerze Malarsko - Rzeźbiarskim w Jaśle, w Wystawie Rzeźby w GOK we Frysztaku oraz w Międzynarodowym Plenerze Rzeźby „Gogołowskie Drzewoludy" Gogołów 2009.
Agnieszka Wiśniowska
10-WISNIEWSKA [320x200]Agnieszka Wiśniowska urodziła się w Jaśle i tam spędziła dzieciństwo i lata szkolne. Od 10 lat mieszka w Cieszynie na terenie gminy Frysztak, gdzie zajmuje się ręcznym zdobieniem naczyń. Pomysły i inspiracje czerpie z obserwacji otaczającej ją rzeczywistości, aby potem w zaciszu domowym przenosić swoje pomysły na kubek lub filiżankę. Najpierw powstają szkice, a dopiero potem gotowe wzory, które zwyczajne naczynie zamieniają w ciekawy i oryginalny przedmiot.
Anastazja Godek
11-godek [320x200]Anastazja Godek mieszka w Stępinie. Haftuje, wyszywa. W 2004 r. wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak.
Andrzej Madziar
12-madziar [320x200]Andrzej Madziar mieszka w Gogołowie. To rzeźbiarz - amator. Jego prace mają charakter ludowy. Pochodzi z uzdolnionej rodziny - rzeźbą w drewnie zajmują się także jego dwaj bracia Adam i Paweł. Wspólnie stworzyli wokół swego rodzinnego domu w Gogołowie niewielką nastrojową galerię o nazwie „Madziary". Jego prace były eksponowane na zbiorowych wystawach w WDK w Rzeszowie i GOK Frysztak. Ponadto wiele rzeźb trafiło do zbiorów prywatnych.

Anna Szarek

13-szarek [320x200]Anna Szarek mieszka w Lubli. Jest emerytowaną nauczycielką plastyki w Szkole Podstawowej w Lubli. Jej pasją jest malarstwo olejne i pastelowe. Wzięła udział w licznych wystawach, w tym m.in. w: Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego „Pejzaż górski" - WDK Rzeszów, w wystawie grupy strzyżowskich nauczycieli w DK Strzyżów, w Ogólnopolskich Wystawach Twórczości Pedagogów - BWA Rzeszów, w Ogólnopolskich Wystawach Twórczości Nieprofesjonalnej "Pejzaż Ojczysty" - DK Skierniewice, w Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli „Ściana Wschodnia" - WDK Rzeszów oraz plenerach w Zamościu, Krynicy, Bieszczadach czy Kazimierzu nad Wisłą. 7 lipca 2002 r. otrzymała nagrodę specjalną w I Gminnej Wystawie Pokonkursowej „Pejzaż Ziemi Frysztackiej", a w lipcu 2003 r. wyróżnienie w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki w WDK Rzeszów.

Artur Wiśniowski

14-wisniowski [320x200]Artur Wiśniowski urodził się w Jaśle. Dzieciństwo i młodość spędził w Cieszynie koło Frysztaka. Jego głównym narzędziem pracy jest nie tylko aerograf, ale również pędzel i płótno. W roku 2007 zdobył pierwszą nagrodę za obraz pt. „Konie" przyznaną przez Komisję Artystyczną VIII Wojewódzkiej Wystawy Malarstwa Nieprofesjonalnego zorganizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W roku 2009 otrzymał wyróżnienie za obraz pt. „Początek" przyznaną przez Jury na Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego w Rzeszowie. Artysta, na co dzień zajmuje się malowaniem motocykli, które są jego życiową pasją. Sztukę malowania aerografem opanował do perfekcji, a motocykle pomalowane przez niego zawsze są podziwianie przez liczne grono miłośników sztuki aerografu i motocykli.
Daniela Sokołowska
15-sokolowska [320x200]Daniela Sokołowska mieszka w Stępinie. Maluje obrazy olejne. W 2007 r. wzięła udział w Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego w WDK Rzeszów.

Danuta Stefanik

16-stefanik [320x200]Danuta Stefanik mieszka w Twierdzy. Swoją przygodę z szydełkiem zaczęła kilka lat temu. Jest to dla niej sposób na relaks i przyjemną odskocznię od życia codziennego. Lubi ciekawe i oryginalne wzory. Wzięła udział m.in.: w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, w Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie 2007 r. i II nagroda 2009 r.)
Dorota Salamon
17-salamon [320x200]Dorota Salamon mieszka w Cieszynie. Jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół w Stępinie. Jej pasją są kwiaty z bibuły. Wzięła udział m.in.: w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, wystawie kwiatów bibułowych „Wiosna w bukietach" w GOK Frysztak oraz jako gość w spotkaniach ze sztuką „Bibułkarstwo" w GOK Frysztak.
Dorota Wojtanowska
18-wojtanowska [320x200]Dorota Wojtanowska mieszka w Gliniku Średnim. Jest nauczycielem plastyki w Szkołach Podstawowych w Gliniku Górnym i we Frysztaku oraz instruktorem plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. W 2008 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie na Wydziale Sztuki, kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych z przygotowaniem pedagogicznym. Prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i spotkania ze sztuką z dorosłymi. Organizuje wystawy, promując działania twórcze dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą i koordynatorem wielu konkursów plastycznych, w tym m.in. Powiatowego Biennale Sztuki Ludowej - Tradycja, które cieszy się dużym powodzeniem i skupia coraz większą liczbę twórców z naszego powiatu. Zdobywając liczne nagrody, wzięła udział m.in.: w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki w WDK Rzeszów, w wystawie twórczości uczestników koła plastycznego i instruktora GOK Frysztak w WDK Rzeszów pt. „Nauczyciel i uczeń", w grupie „Droga" w WDK Rzeszów oraz w wystawach na terenie województwa podkarpackiego, w Wojewódzkim Konkursie Dekoracji Roślinnej „Bukiet jesiennego poranka" - WDK Rzeszów.

Edyta Banek

19-banek [320x200]Edyta Banek mieszka w Gliniku Dolnym. Jej pasją jest malowanie na szkle. Ma na swoim koncie wyróżnienia w I i II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" organizowanym przez GOK Frysztak i Starostwo Powiatowe w Strzyżowie.
Elżbieta Iskra
20-iskra [320x200]Elżbieta Iskra mieszka w Gogołowie. Maluje obrazy olejne i pastelowe. W 2009 r. zorganizowała wystawę indywidualną w GOK we Frysztaku.
Halina Feliks
21-feliks [320x200]Halina Feliks mieszka w Gliniku Dolnym. Od dziecka interesuje się haftem krzyżykowym. Techniki haftu nauczyła się od swojej mamy. W wolnych chwilach tworzy różnorodne kompozycje krzyżykowe. W 2009 r. otrzymała wyróżnienie w II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" organizowanym przez GOK Frysztak i Starostwo Powiatowe w Strzyżowie.
Helena Dykas
22-dykas [320x200]Helena Dykas mieszka w Gogołowie. Zajmuje się wyplataniem koszyków, kwiatów, szkatułek ze słomy. Wykonuje też kwiaty z bibuły oraz zdobi pisanki. W 2007 r. otrzymała nagrodę a w 2009 r. wyróżnienie w Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja".
Helena Majsterkiewicz
23-majsterkiewicz [320x200]Helena Majsterkiewicz mieszka w Lubli. Wykonuje pisanki tradycyjną techniką wydrapywania. Swe umiejętności prezentuje na spotkaniach ze sztuką w GOK Frysztak. Była gościem spotkań ze sztuką „Pisanki" GOK Frysztak w 2009 i w 2010 roku.
Helena Skawińska
24-skawinska [320x200]Helena Skawińska pochodzi z Twierdzy. Jest twórczynią wieńców dożynkowych.

Irena Stadnicka

25-stadnicka [320x200]Irena Stadnicka związana jest z Glinikiem Dolnym. Z przyjemnością wyszywa, szydełkuje i w dużych ilościach tworzy tzw. „frywolitki", którymi obdarowuje rodzinę i znajomych. Na prośbę brata, który jest księdzem podjęła się haftowania ornatów. Wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (nagroda), II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (II nagroda). Była gościem spotkań ze sztuką „Frywolitki" w 2008 i 2010 r. w GOK we Frysztaku.
Jadwiga Jabłońska
26-jablonska [320x200]Jadwiga Jabłońska mieszka w Widaczu. Trudni się koronkarstwem. Kurs koronkarstwa i haftu ukończyła w Rzeszowie. Wykonuje ubiory na szydełku i drutach. Wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie), II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (II nagroda). Była gościem spotkań ze sztuką „Frywolitki" w 2008 i 2010 r. w GOK we Frysztaku.
Janina Stefanik
27-stefanik [320x200]Janina Stefanik mieszka w Twierdzy. Jej przygoda z haftem zaczęła się wiele lat temu. Podpatrywała innych, pytała i dzięki temu poznawała nowe techniki. Początkowo był to haft tradycyjny: szydełkowe serwety i obrusy, później haft richelieu, obecnie najczęściej haft krzyżykowy. Swoją pasją udało się jej zarazić znajomych i członków rodziny. Wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (nagroda), II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (II nagroda grand prix).
Janina Tuleja
28-tuleja [320x200]Janina Tuleja mieszka w Gliniku Średnim. Jej pasją są kwiaty z bibuły. Wzięła udział w I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (nagroda), II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie). Jest wielokrotnym gościem spotkań ze sztuką w GOK Frysztak.
Janusz Strzępek
29-strzepek [320x200]Janusz Strzępek ukończył studia muzyczne na WSP w Rzeszowie. Pracuje jako nauczyciel muzyki i plastyki w Zespole Szkół w Stępinie i w Gogołowie oraz w Szkole Podstawowej w Gliniku Górnym. Jego pasją jest malarstwo. Jego prace można było oglądać w BWA w Rzeszowie.
Jerzy Górka
30-gorka [320x200]Jerzy Górka mieszka we Frysztaku. W wolnych chwilach rzeźbi. Wziął udział w wystawie rzeźby w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku, w Wystawie Twórczości Artystycznej Mieszkańców Gminy Frysztak - GOK Frysztak, w Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Jolanta Jedziniak
31-jedziniak [320x200]Jolanta Jedziniak mieszka we Frysztaku. W wolnych chwilach wykonuje obrazy haftem krzyżykowym. Wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie), II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie).
Józef Mendrala
32-mendrala [320x200]Józef Mendrala mieszka w Pułankach. Jest emerytowanym nauczycielem, pedagogiem, socjoterapeutą Szkoły Podstawowej we Frysztaku. Rzeźbić zaczął na emeryturze. Artysta ma na swoim koncie liczne nagrody, w tym m.in.: w I i II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" i wyróżnienie w IX Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej w WDK Rzeszów, a także udział w zbiorowej wystawie w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem.
Kazimierz Skórski
33-skorski [320x200]Kazimierz Skórski mieszka w Gogołowie. Jest twórcą rzeźb monumentalnych, które zobaczyć można m.in.: w Polsce, Niemczech, Szwecji, Czechach, Stanach Zjednoczonych. To uczestnik wielu plenerów, konkursów i wystaw, a także laureat wielu nagród, w tym m.in. I nagrody „Rzeźba Podhala" w Nowym Targu, trzykrotny laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźby, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Rzeźby w Lesznie, III nagrody za scenografię do sztuki pastorałkowej - Bukowina Tatrzańska, I nagrody za rzeźbę w węglu - Wystawa Twórczości Ludowej - Warszawa. Na oczach przechodniów w Norymberdze wykonał rzeźbę „Gość Błękitnych Nocy Norymberskich" a dla ambasadora Japonii rzeźbę „Rydwan Pokoju" w Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Krystyna Polak
34-polak [320x200]Krystyna Polak mieszka w Twierdzy. Jej pasją są robótki na szydełku i drutach. W 2007 r. otrzymała wyróżnienia w I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i GOK Frysztak.
Krystyna Stawarz
35-stawarz [320x200]Krystyna Stawarz mieszka w Stępinie. Była nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół w Stępinie, obecnie na emeryturze. Jej pasją są kwiaty z bibuły. Wzięła udział wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak oraz w wystawie kwiatów bibułowych „Wiosna w bukietach" w GOK Frysztak. Była gościem spotkań ze sztuką „Bibułkarstwo" w GOK Frysztak.
Marek Hadro
36+hadro [320x200]Marek Hadro mieszka w Kobylu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej o kierunku wychowanie plastyczne. W 1989 r. założył grupę plastyczną „Na luzie", w skład której wchodzili nauczyciele z gminy Frysztak. W 1998 r. od Wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej otrzymał nagrodę za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne w pracy ze sprawnymi inaczej oraz za propagowanie idei "Terapia przez sztukę". Współpracuje z redakcją Gazety Frysztackiej przy opracowywaniu szaty graficznej pisma.
Marek Ziajor
37-ziajor [320x200]Marek Ziajor mieszka we Frysztaku. Jego pasją jest fotografia. Wystawy indywidualne w CK Ropczyce, MDK Sędziszów, dwie w GOK Frysztak. W 2009 roku wydał album fotograficzny ze swoich podróży.
Maria Zajdel
38-zajdel [320x200]Maria Zajdel mieszka w Lubli. Z pasją wykonuje serwety koronkowe, richelieu oraz pisanki. W 2004 r. wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak.
Małgorzata Żółkiewicz
39-zolkiewicz [320x200]Małgorzata Żółkiewicz mieszka w Kobylu. Jej pasją jest szydełkowanie i haftowanie. Tej trudnej sztuki nauczyła się jeszcze w dzieciństwie od swojej mamy. Obecnie wyszukuje stare, przedwojenne wzory i ocala je od zapomnienia. Uczy się też innych form twórczości, zdobywa wiedzę i pisze. Wzięła udział w I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie), II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (I nagroda). W GOK we Frysztaku w 2008 r. miała wystawę autorską „Rękodzieło artystyczne Małgorzaty Żółkiewicz". Jest gościem spotkań ze sztuką „Koronkarstwo i haft" w GOK Frysztak.
Monika Stefanik
40-stefanik [320x200]Monika Stefanik mieszka w Widaczu. Jej pasją jest haft krzyżykowy, którego nauczyła ją jej mama. W 2007 r. otrzymała nagrodę, a w 2009 r. wyróżnienie w Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i GOK we Frysztaku.
Roman Górka
41-gorka [320x200]Roman Górka mieszka i tworzy we Frysztaku. Urodził się w Mizuniu Starym. W latach 1958 - 59 był słuchaczem zakopiańskiego Liceum Kenara. Tam też pobierał prywatne lekcje z malarstwa u Tadeusza Brzozowskiego i z rzeźby u Władysława Hasiora. W 1962 r. ukończył Studium Nauczycielskie o kierunku wychowanie plastyczne. Następnie studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom otrzymał w 1980 r. Zorganizował dwie wystawy indywidualne w 1970 r. w Warszawie (wówczas nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki) i w 1980 r. w BWA w Krośnie. Brał udział w wielu wystawach środowiskowych, okręgowych i ogólnopolskich. Dwukrotny laureat III Nagrody na wystawie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku" w BWA w Rzeszowie. Wieloletni pedagog PLSP w Miejscu Piastowym, obecnie na emeryturze.
Stanisław Czaja
42-czaja [320x200]Stanisław Czaja mieszka i pracuje w Twierdzy. Jego pasją jest malarstwo olejne. Jego fascynacje pięknem krajobrazu, natury i człowieka narodziły się już w latach szkolnych (Technikum Budowlane w Rzeszowie). Liczne wyjazdy za granicę do Niemiec, Norwegii, Szkocji dostarczały kolejnych bodźców do pracy artystycznej. Jego obrazy olejne przedstawiają najpiękniejsze zakątki, które malarz chce ocalić od zapomnienia. W 2005 r. obrazy Stanisława Czai były wystawiane na Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Sławomir Sokołowski
43-sokolowska [320x200]Sławomir Sokołowski mieszka w Stępinie. Jego pasją jest malarstwo olejne. Artysta wziął udział m.in.: w Wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak - GOK Frysztak, w Międzywojewódzkich Wystawach Akwareli im. Mariana Strońskiego ph. „Ściana wschodnia" w WDK Rzeszów, w I Gminnej Wystawie Pokonkursowej „Pejzaż Ziemi Frysztackiej" 2002 r. (nagroda specjalna), w Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Nieprofesjonalnego WDK Rzeszów 2005 r. (I nagroda). Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach, zarówno w kraju jak i za granicą.
Tadeusz Adasiewicz
44-adasiewicz [320x200]Tadeusz Adasiewicz mieszka w Pułankach. Wykonuje obrazy haftem krzyżykowym i serwety koronkami klockowymi. W 2009 r. otrzymał I nagrodę w II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i GOK we Frysztaku.
Teresa Kowalska
45-kowalska [320x200]Teresa Kowalska mieszka w Gliniku Dolnym. Wykonuje pisanki wielkanocne techniką wydrapywania. W 2010 r. wzięła udział w Wystawie Tradycyjnej Pisanki Podkarpackiej w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Teresa Stefanik
46-stefanik [320x200]Teresa Stefanik mieszka w Twierdzy. Jej pasją jest haftowanie. Najczęściej wykonuje haft koronkowy taki jak: richelieu, toledo, angielski, również haft płaski, krzyżykowy, mereżki i aplikacje. Posiada bogatą kolekcję swoich prac, w tym m.in: obrusy, bieżniki, serwetki, które były często pokazywane na galeriach i wystawach organizowanych na terenie gminy Frysztak, w Rzeszowie i w innych powiatach. W 2004 r. Pani Teresa wzięła udział w wystawie Twórczości Mieszkańców Gminy Frysztak w GOK Frysztak, w 2007 r. w I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (nagroda), w 2009 r. w II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie). Jest też częstym gościem spotkań ze sztuką dla dorosłych i zajęć plastycznych dla dzieci w GOK Frysztak „Haft".
Władysława Mendrala
47-mendrala [320x200]Władysława Mendrala mieszka w Pułankach. Jest emerytowaną nauczycielką wychowania przedszkolnego. Jej pasją jest haft krzyżykowy. Najbardziej lubi haftować postaci i twarze. Dużym wyzwaniem jest zapełnienie czystej kanwy obrazami z duszy. Jej zbiór wyhaftowanych obrazów większych i mniejszych przekroczył już kilkadziesiąt sztuk. W 2007 r. Pani Władysława wzięła udział w I Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (wyróżnienie), w 2009 r. w II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" (nagroda).
Zofia Matyas i Agnieszka Ziarnik
48-ziarnik [320x200]Zofia Matyas i Agnieszka Ziarnik mieszkają w Stępinie. Wykonują kwiaty z bibuły. W 2008 r. miały swoją wystawę „Bibułkarstwo Zofii Matyas i Agnieszki Ziarnik" w galerii „Na balkonie" w GOK we Frysztaku.

GMINA NIEBYLEC

Zdzisław Gierlach
50-gierlach [320x200]Zdzisław Gierlach urodził się w 1965 r. w Niebylcu, mieszka w Jaworniku Niebyleckim. Po odbyciu służby wojskowej wyjechał z rodzinnej wsi na Śląsk i przebywał w Zabrzu 10 lat. Tęsknota za wsią, rodzinnym domem sprawiła, że powrócił w rodzinne strony. Kilka lat temu odkrył w sobie talent rzeźbiarski. Nie posiada żadnych rzeźbiarskich dłut, nożem do cięcia płyt gipsowych z powodzeniem rzeźbi w drewnie, szczególnie w topoli i lipie figurki świętych, zadumanych postaci oraz kapliczki. Wszystkie bardzo proste, oryginalne, ludowe. W rzeźbie nikogo nie naśladuje. Swoje prace traktuje jako życiową pasję. Jest samoukiem, przykładem samorodnego talentu. Jego prace były eksponowane na kilku wystawach organizowanych przez GOK Niebylec, jak i imprezach plenerowych takich jak Dożynki czy Agromania.
Zygmunt Zabłyszcz
51-zablyszcz [320x200]Zygmunt Zabłyszcz urodził się w 1931 r. w Unisławiu. Okres dzieciństwa i młodości spędził w Chełmnie jako wychowanek domu dziecka. Następnie wyjechał do Głuchołazów, gdzie ukończył szkołę zawodową. Po odbyciu służby wojskowej w 1954 r. przybył do Gwoźnicy Górnej, gdzie do dzisiaj mieszka. Początek jego pracy twórczej przypada na rok 1945, bo już jako młody chłopak zaczął się interesować się malarstwem. Maluje obrazy realistyczne, krajobrazowe i sakralne, sceny rodzajowe, martwe natury. Robi portrety a nawet kompozycje z pogranicza abstrakcji malarskiej. Niezwykle wrażliwy na piękno natury, ciężką pracę i trud rolnika, które ukazuje w większości swoich prac. Jego dorobek artystyczny prezentowany był na wystawach regionalnych i wojewódzkich, a prace znajdują się w zbiorach placówek kultury, muzeów, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W zakresie twórczości artystycznej otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.: nagrodę twórczą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie (1973 i 1997 r.), nagrodę twórczą Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie (1980 r.), wyróżnienie w III Wojewódzkiej Wystawie Plastyki Amatorskiej WDK w Rzeszowie (1989 r.), wyróżnienie w II Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego „Ziemia Rzeszowska" (1995 r.)

Konstanty Fursow

52-fursow [320x200]Artysta - malarz, urodzony w1960 r. we Lwowie. W 1989 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych - również we Lwowie. Do 1992 r. pracował jako inżynier - konstruktor mebli w Użgorodzie na Ukrainie. W 1991 roku po raz pierwszy przyjechał do Polski. Mieszkał w Krakowie i pracował tam do 2009 r. Potem przeniósł się do Gwoźnicy Górnej. Swoje prace tworzy w technice olejnej i akwareli, rysunki wykonuje piórkiem. Tematem Jego prac bywa architektura, krajobraz, martwa natura. W 2011 roku brał udział w XIII Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. Mariana Strońskiego pod hasłem „Ściana Wschodnia" w WDK w Rzeszowie, gdzie otrzymał wyróżnienie. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach całego świata.
Beata Fursow
53-fursow [320x200]Urodziła się i swoje dzieciństwo spędziła na Mazowszu. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Od kilku lat mieszka w Gwoźnicy Górnej. Jej pasją jest szycie i haftowanie strojów z epoki wikingów i czasów wczesnośredniowiecznych. Całość prac wykonuje ręcznie z zachowaniem dawnych technik i motywów zdobniczych. Jej prace wystawiane są nie tylko w Polsce, ale także w Szwecji i Norwegii. Często też wykorzystuje się je w czasie imprez rekonstrukcyjnych. Pani Beata zajmuje się także haftem ludowym z terenów zachodniej Ukrainy i wschodniej Polski.
Niebylecki Klub „Zręczne ręce"
54-zreczne [320x200] Niebylecki Klub „Zręczne ręce" powstał w 2011 roku. W ramach klubu tworzą: z Baryczki - Elżbieta Długosz, Irena Lenart, Kazimiera Prokop, Barbara Zaremba, Ewa Tarańska, Jolanta Turoń, z Gwoździanki - Lucyna Bojko, z Jawornika - Halina Parys, Krystyna Domaradzka, Józefa Ciuba, Renata Szlachta, z Lutczy - Grażyna Wojsa, Daniela Mikoś, Bernadeta Marczak, Maria Dobrowolska, Krystyna Turoń, Wiesława Gosztyła, z Niebylca - Małgorzata Wyżykowska, Ewa Fijałkowska oraz z Pustyn - Krystyna Półchłopek. Opiekunem Klubu jest Pani Dorota Rzeźnikiewicz - Stawarz, czeladnik koronkarstwa oraz twórczyni ludowa. Przedmiotem ich prac są serwetki, makatki, obrusy, bieżniki, a także przeróżne formy artystyczne. Panie podczas prac stosują m.in.: haft krzyżykowy, haft richelieu, haft angielski, koronkę renesansową, koronkę igłową oraz „malowanie" igłą. W ramach działalności klub organizuje: wystawy, wycieczki, warsztaty szkoleniowe, spotkania mające na celu wymianę doświadczeń i wiedzy z dziedziny sztuki ludowej. Pierwsza wystawa klubu miała miejsce w 2011 r. w miejscowości Pustyny (Gmina Miejsce Pistowe), gdzie zorganizowany został kiermasz wielkanocny. W ekspozycji znalazły się pisanki z wosku, decupage pani Grażyny Wojsa z Lutczy oraz piękne pisanki wykonane techniką filcowania wełny autorstwa Pań z Baryczki: Ireny Lenart i Kazimiery Prokop. Wśród wystawionych prac członkiń klubu można było podziwiać także kartki okolicznościowe misternie wykonane techniką pergamano autorstwa Pani Grażyny Wojsa.

Klub „Igła Nitka" - jest to duet dwu Pań z Konieczkowej - Józefy Żebro i Danuty Bober. Panie wykonują prace koronkarskie, w tym m.in.: piękne obrusy, serwety i bieżniki, również na zamówienia z indywidualnie wykonaną dedykacją.

GMINA STRZYŻÓW

Adam Baran
55-baran [320x200]Adam Baran - Mieszka i tworzy w Strzyżowie. Z zawodu jest kreślarzem, elektromechanikiem. Twórczością artystyczną zajmuje się od 1989 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. W. Gduli w Strzyżowie. Twórczość swą prezentował na 40 wystawach w kraju i na Słowacji. Był nagradzany i wyróżniany. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą. Otrzymał nagrodę za obraz „Strzyżowski rynek" na Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego w Rzeszowie w 1993 r., wyróżnienie w II Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego „Ziemia rzeszowska" w Rzeszowie w 1995 r.
Antoni Paweł Gwiszcz
56-gwiszcz [320x200]Antoni Paweł Gwiszcz urodził się i mieszka w Strzyżowie. Z zawodu jest fotografem. Swoje zainteresowania artystyczne rozwijał już w szkole średniej. Od 1978 r. tworzy wiele prac malarskich, ale największą jego pasją była i jest fotografia. Debiutował w zbiorowej wystawie „Artama" w 1980 r. Brał udział w ponad 40 wystawach, w tym 10 indywidualnych. W fotografii podejmuje temat portretu, pejzażu, natury, często w formie dokumentu. Łączy także fotografię z grafiką komputerową. Jest również realizatorem krótkich filmów o charakterze dokumentalnym, prezentujących powiat strzyżowski i ludzi zajmujących się kulturą: „Ziemia Strzyżowska" 2004 r. - wydana w języku angielskim, niemieckim i włoskim (10 min), „Wernisaż jesienny" 2007 r. (4 min), „Józek Franczak - szkic o twórcy" 2011 r. (5,20 min), „Emil Czaja - rzeźbiarz z Dobrzechowa" 2011 r. (5,20 min). Jego zdjęcia były i są publikowane w wielu wydawnictwach i albumach propagujących piękno Ziemi Strzyżowskiej - jego miejsca na ziemi. Temu tematowi były poświęcone ostatnie wystawy indywidualne: „Impresje" - Strzyżów 2006 r., „Ginące Pejzaże Pogórza Strzyżowskiego" - Mielec 2008 r., „Przestrzenie" - Strzyżów 2009 r. a ostatnio w zbiorowych wystawach w USA: „Spaces" w Skulski Art. Gallery- Clark New Jersey 2010, „Inspiracje" w Druch Studio Gallery, Trenton, New Jersey 2011.

Bronisława Pyc

57-pyc [320x200]Bronisława Pyc urodziła się w Zawadce i do dziś w tej wsi mieszka. Pierwsze kroki w dziedzinie rękodzieła zaczęła stawiać mając 8 lat, podtrzymując rodzinne tradycje. Przedmioty artystyczne ze słomy wykonywały jej siostry, matka oraz babcia. Pani Bronisława chętnie prezentuje swoje rękodzielnicze zdolności na jarmarkach ludowych i kiermaszach, a swoje wyroby sprzedaje również za granicą: we Włoszech, Niemczech, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku Pani Pyc obchodziła 60-lecie swojej pracy twórczej.
Dorota Rzeźnikiewicz - Stawarz
58-stawarz [320x200]Dorota Rzeźnikiewicz - Stawarz urodziła się w Strzyżowie. Od września 2007 jest czeladnikiem koronkarstwa i haftu. Interesuje się różnymi technikami haftu oraz koronkarstwem, filozofią, ezoteryką, psychologią. Wśród jej prac znajdują się: obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego, haftowane elementy strojów ludowych (chusty, zapaski, koszule), obrazy „igłą malowane" oraz serwety richelieu; zaś wśród koronek: frywolitki, koronki teneryfowe, renesansowe, szydełkowe, klockowe a także igłowe. Od 2009 roku dzięki swoim rękodzielniczym pasjom Pani Dorota tworzy podkarpackie kraszanki - zdobione techniką skrobania, oraz koronki klockowe. Dorota Rzeźnikiewicz - Stawarz była pomysłodawczynią i realizatorką pierwszego Strzyżowskiego Kiermaszu Wielkanocnego, w którym brały udział koła gospodyń wiejskich, koło rękodzieła artystycznego „Ariadna" oraz miejscowi wystawcy i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli, którego sama jest członkiem. Zajmuje się również rozpowszechnianiem rzemiosła artystycznego poprzez warsztaty szkoleniowe.
Elżbieta Rzeźnikiewicz
er_wunderschon_winterlich_reif.Elżbieta Rzeźnikiewicz - urodzona w Strzyżowie, mieszka w gminie Strzyżów. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie.

W wieku 12 lat otrzymała pierwszą nagrodę w międzyszkolnym konkursie plastycznym. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych (pierwsza w 1999 roku w Strzyżowie). Jest laureatką pierwszego miejsca w kategorii solista-nagroda publiczności w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Strzyżów 2002 r. Sympatyzuje z Komturią Rzeszowską Zakonu Boju Dnia Ostatniego i Drużyną Grodu Horodna z Rzeszowa.

Tematyka jej prac jest związana z zainteresowaniami (rekonstrukcja historyczna - XIV/XV wiek Europa, IX/X wiek Skandynawia, II RP; język angielski, fiński, gaelige, czcionki celtyckie, łacińskie; heraldyka, historia, motocykle, łowiectwo). Tworzy w technice olejnej, rysuje ołówkiem i piórem: fantastykę, marynistykę, motoryzację, portrety (również heraldyczne), sceny batalistyczne i łowieckie, projektuje tatuaże i aerograficzne zdobienia. Okazjonalnie wykonywała kopie obrazów Wojciecha Kossaka.

Jej prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.

Edward Gadzina
59-gadzina [320x200]Edward Gadzina urodził się i mieszka w Strzyżowie. Talent rzemieślniczy odziedziczył po dziadku, swoje pasje i zainteresowania obróbką drewna rozwija od 2000 roku, skupiając się głównie na rzeźbie i płaskorzeźbie, od dzieciństwa natomiast interesuje się malarstwem. Pierwsze samodzielnie wykonane prace rzeźbiarskie poświecone były tematyce sakralnej i świeckiej. Tworzywem rzeźbiarskim, z którego korzysta, jest drewno lipowe. W dorobku artysty są prezentacje prac na wystawach: Strzyżów, Wiśniowa, Frysztak, Niebylec, Rzeszów oraz jedna wystawa zagraniczna w Słowacji. Na szczeblu powiatowym Pan Edward zdobył dwie nagrody: drugie miejsce w dziedzinie rzeźby i drugie miejsce w dziedzinie malarstwa na II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" we Frysztaku. Oprócz rzeźby i malarstwa Pan Gadzina zajmuje się również muzyką: występuje w zespole grającym na harmonijkach ustnych o nazwie „Stryki", wraz z towarzyszącym mu zespołem śpiewaczym „Wujenki". W 2010 r. na Przeglądzie Zespołów Emerytalnych zdobył wyróżnienie w grze indywidualnej.
Emil Czaja
60-czaja [320x200]Emil Czaja urodził się w Wysokiej Strzyżowskiej. Z zawodu jest murarzem. Talent rzemieślniczy odziedziczył po ojcu, który oprócz murarki zajmował się ciesielką i stolarką. Młodzieńcze pasje i zainteresowania obróbką drewna rozwinęły się po przejściu na emeryturę, skupiając się na rzeźbie. Pierwsze samodzielnie wykonane prace rzeźbiarskie o tematyce sakralnej i świeckiej przypadają na rok 2001. Głównym motywem jest ukrzyżowany Chrystus, sceny z Męki Pańskiej, stacje Drogi Krzyżowej i figurka Matki Bożej. Tworzywem rzeźbiarskim jest drewno wiśniowe, brzozowe, lipowe i dębowe. W dorobku artysty są prezentacje prac na wystawach w Dobrzechowie, Różance, Tułowicach, Strzyżowie, Godowej, w skansenie w Kolbuszowej i w Radomyślu Wielkim. W latach 2006, 2008, 2010 Pan Emil otrzymał wyróżnienia na Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Pierwszą nagrodę zdobył na Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej we Frysztaku w 2007 i 2009 roku. Wiele prac Emila Czaji znajduje się w prywatnych zbiorach w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii i na Ukrainie.
Józef Franczak
61-franczak [320x200]Józef Franczak urodził się, mieszka i tworzy w Strzyżowie. Jest absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli, które powstało w 2003 roku w Strzyżowie. Od tego też roku jest członkiem Związku Polskich Artystów, Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Od 2005 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu. Twórczość prezentował na blisko 50 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w konkursach i przeglądach plastycznych, był wielokrotnie nagradzany. Uczestniczył w plenerach malarskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą. Od kilku lat odszedł nieco od malarstwa olejnego i poświęca więcej czasu pasteli. Inspiracją jego prac jest przede wszystkim otaczająca nas natura, dlatego lubi malować w plenerze. Nigdy nie traktuje swoich prac jako fotograficznego odzwierciedlenia rzeczywistości. Bawiąc się kolorem i formą sprawia, że odnosimy wrażenie, jakby wszystko na płótnie czy papierze było w ruchu. Tworząc pejzaże, nie zarzuca też innych tematów: martwej natury, portretu, i aktu. Z zamiłowania kolekcjoner: numizmatyka, muszle, starocie.
Kazimiera Kidacka
62-kidacka [320x200]Kazimiera Kidacka urodziła się w Strzyżowie. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędziła w rodzinnej miejscowości, kontynuując naukę szkolną i ucząc się zawodu księgowej. Jej zainteresowania rękodziełem artystycznym rozpoczęły się 25 lat temu. Szczególnie upodobała sobie haft richelieu. Pani Kazimiera brała udział w wystawach i kiermaszach organizowanych przez Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie oraz w wystawach wyjazdowych min. w wystawie „Rękodzieło bez granic" organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku. Jej prace można było również podziwiać na wystawie koła rękodzieła artystycznego „Ariadna" działającego w Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie.
Stanisław Kudła
63-kudla [320x200]Stanisław Kudła urodził się w 1959 roku. Zainteresowanie rzeźbą uwidoczniło się już w
młodzieńczym wieku. Na ukształtowanie jego stylu miał wpływ Zespół Szkół w Lesku, gdzie studiował. Cechuje go swobodny układ postaci i realizm ujęcia. Prace, które wykonuje, odznaczają się świetną kompozycją, doskonale zarysowaną perspektywą, wielką ekspresją i dynamizmem. Tworzy dzieła o tematyce religijnej, do których wprowadza realistyczne przedstawione postacie z ludu i sceny z życia codziennego. Jest laureatem X Wojewódzkiegi Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej imienia Antoniego Rząsy.
Stanisław Śliwa
64-sliwa [320x200]Stanisław Śliwa urodził się w Gbiskach, mieszka w Strzyżowie. Z zawodu jest ślusarzem - mechanikiem. Zainteresowania artystyczne realizuje od 1971 roku. Swoją pracę artystyczną rozpoczynał od malarstwa, tworzył wycinanki i rzeźbił. W lipcu 2000 roku z okazji 30 - lecia pracy artystycznej odbyła się wystawa malarstwa i rzeźby Stanisława Śliwy w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Twórca brał udział w ok. 30 zbiorowych wystawach, miał ok. 18 wystaw indywidualnych malarstwa i rzeźby, odbywał spotkania autorskie. W pracy artystycznej Stanisław Śliwa zdobył kilka znaczących nagród i wyróżnień: w 1977 - Wyróżnienie w Konkursie „Motyw pracy w twórczości ludowej" - Rzeszów, w 1979 r. - Nagrodę Specjalną w Konkursie „Malowany Dzban" - Warszawa, w 1995 r. - Wyróżnienie w II Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego pn. „Ziemia rzeszowska" Rzeszów WDK, w 1997 r. - Wyróżnienie w III Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego - Rzeszów- WDK". Jego prace znajdują się w wielu muzeach, w tym m.in.: w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Społecznym w Strzyżowie, Muzeum Folklorystycznym w Bolesławcu, Muzeum Prywatnym w Grenoble we Francji, Klubie „Polonii Francuskiej" w Paryżu oraz w zbiorach prywatnych wielu osób, w tym: Ameryce Południowej, Kanadzie, Austrii, Iraku, Holandii, Austrii, Włoszech, Słowacji i Niemczech.

Tomasz Mazur

65-mazur [320x200]Tomasz Mazur urodził się w Strzyżowie, mieszka w Wysokiej Strzyżowskiej. Od 1996 roku interesuje się malarstwem i grafiką komputerową. Wśród jego prac znajdują się: obrazy wykonane w technice akrylowej, akwarele, rysunki wykonane technikami tradycyjnymi ołówkiem, cienkopisem oraz rapidografem a od 2003 roku grafika komputerowa. Tematyką jego prac są głównie pejzaże oraz kompozycje. Zajmuje się również tworzeniem stron www opartych głównie o cms WordPress oraz tworzeniem grafiki na potrzeby www. Tworzy grafikę - głównie wektorową, digital painting jak również tradycyjnymi mediami.
Tomasz Mazur jest pomysłodawcą i realizatorem strony internetowej /www.strzyzow-galeria.pl/
Wiesław Plezia
66-plezia [320x200]Wiesław Plezia urodził się w Zawadce. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie (dziennikarstwo, komunikacja społeczna). Zainteresowania artystyczne realizuje twórczo od 1980 r. w wielu dziedzinach: rysunku, grafice, malarstwie, tańcu, dziennikarstwie. Tańczył w zespołach pieśni i tańca „Pogórze", „Kamień", „Patria" a obecnie w „Wiszni" w Wiśniowej. Występował też w kabarecie „Antidotum". Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz miał indywidualne wystawy swoich rysunków, obrazów i małych form grafiki użytkowej. Z powodzeniem projektuje okładki książek, tomików wierszy, płyt. Był autorem opracowań graficznych i redaktorem gazet samorządowych „Waga i Miecz", „Bardo", „Nad Wisłokiem". Laureat II nagrody w Wystawie Malarstwa w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie oraz nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Bożena Baranowska - absolwentka Akademii Pedagogicznej Instytut Sztuki w Krakowie. W swojej twórczości inspiruje się własnymi przeżyciami (negatywnymi i pozytywnymi), traktując te działania jako walkę ze stresem, a także dla wyhamowania nadmiaru emocji w dążeniu do celu i spełnieniu marzeń, tęsknot. Maluje farbami olejnymi, rysuje piórkiem, tuszem, cienkopisem, ołówkiem, wspomagając akwarelami. Ponadto zajmuje się również ceramiką włoską i polską. Ostatnio artystka poznaje możliwości grafiki komputerowej. Brała udział w wielu wystawach i konkursach: Rzeszów BWA - malarstwo, Kraków "Solvay" - malarstwo, Kraków Hotel "Elektor" - malarstwo, rysunek, Kraków "Pałac Sztuki" - malarstwo, rysunek, ceramika, Sorento galeria "Capri Sauro" - ceramika.

GMINA WIŚNIOWA

Maria Zięba - mieszka w Kożuchowie. Jej pasją i sposobem na wypełnienie wolnego czasu jest wykonywanie zwierząt z siana. Samodzielnie wykonane „zoo" zdobi obejście jej domu.

Alicja Gaweł - Pasek - urodzona w Strzyżowie, od najmłodszych lat związana z rodzinną Wiśniową. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, uzyskując tytuł technik metaloplastyk. Podczas nauki w PLSP największą jej pasją było malarstwo i kowalstwo artystyczne. W latach 2004 - 2007 mieszkała w Poznaniu, gdzie zajmowała się działalnością charytatywną i prowadziła warsztaty artystyczne, m.in. dla młodzieży z rodzin patologicznych. Obecnie zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii artystycznej. Jest też stałą uczestniczką corocznych plenerów pn „Wiśniowa pachnąca malarstwem". Od 2007 r. mieszka w Sanoku.

Dorota Magryś - mieszka w Kożuchowie. W 1992 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, a w 1999 r. studia licencjackie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W latach 1999 - 2001 odbyła studia magisterskie w Instytucie Artystyczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku - edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Stanisława Białogłowicza. W latach 2001 - 2008 była instruktorem terapii zajęciowej w pracowni plastycznej w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kożuchowie. Od 2008 r. pracuje jako nauczyciel plastyki w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej. Jest stałą uczestniczką corocznych plenerów pn „Wiśniowa pachnąca malarstwem".

Agnieszka Stanisławczyk - mieszkanka Wiśniowej. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, a następnie Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z malarstwa uzyskała pod kierunkiem prof. Jadwigi Schmid - Sikora. Wystawiała swoje obrazy podczas Wieczorów Artystycznych w Ratuszu w Rzeszowie. Jest autorką projektu popiersia F. Chopina przekazanego Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie w 2010 r. Publikuje artykuły o sztuce w takich pismach jak: „Skarby Podkarpackie", „Kamerton", „Nad Wisłokiem", „Barbizon Wiśniowski", „Kurier Chicago". Brała udział w sesjach naukowych „Musica Resoviana" w 2009 i 2010 r., przedstawiając m.in. sylwetkę prof. Jerzego Mycielskiego. Jest stałą uczestniczką corocznych plenerów pn „Wiśniowa pachnąca malarstwem".

Anna Obrodzka - mieszkanka Wiśniowej, przez wiele lat pracownica Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej, obecnie emerytka. Jej pasją jest hafciarstwo, tworzy przepiękne serwety, obrusy, bieżniki, obrazki czy dekoracje okazjonalne. Technika prac to haft płaski i jest to chyba najstarszy ze sposobów ozdabiania tkanin a zarazem chyba najbardziej bogaty i efektowny. Kilkakrotnie prezentowała swój dorobek na wystawach zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej, jak również na Podkarpackich Prezentacjach „Agromania" w Strzyżowie, laureatka konkursów, m.in. III Powiatowego Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" we Frysztaku.

Zdzisława Banaś - mieszkanka Niewodnej, emerytowana nauczycielka, jej specjalnością i pasją jest haft krzyżykowy. W swojej domowej kolekcji posiada ponad setkę haftowanych obrazów o tematyce religijnej, świeckiej, pejzaży, motywów dekoracyjnych, portretów. Prace prezentowała na wystawach zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej, brała udział w wystawach i konkursach sztuki ludowej, laureatka III Powiatowego Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" we Frysztaku.

Zofia Furtek - mieszka w Wiśniowej, pasjonuje się haftowaniem obrazów metodą krzyżykową, szczególnie upodobała sobie motywy religijne, obrazy pasyjne. Ma w swoim zbiorze pokaźną kolekcję portretów Jana Pawła II. Ponadto zajmuje się również bibułkarstwem, tworząc piękne kompozycje kwiatowe i dekoracje z bibuły i krepiny.

Alicja Gaweł - mieszkanka Wiśniowej, magister farmacji - ciągle pracująca i czynna zawodowo, prowadzi prywatną aptekę w Wiśniowej. Oprócz pracy zawodowej od wielu lat haftuje pejzaże, portrety, martwe natury i wykonuje kompozycje haftem krzyżykowym, jak również serwety, obrusy i bieżniki zdobione haftem richelieu. Jej prace gościły na wielu wystawach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej, Dom Kultury „Sokół" w Strzyżowie, Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku. Brała udział w prezentacjach „Agromania" w Strzyżowie oraz „Smak Tradycji" w Wiśniowej. Laureatka III Powiatowego Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja" we Frysztaku.

Informacje i zdjęcia dzięki uprzejmości: Ośrodka Kultury w Czudcu, Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku, Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, Ośrodka Kultury w Wiśniowej, Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie, Pana Mirosława Lenarta, twórców portalu /www.strzyzow-galeria.pl/, a także z archiwum Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.